Księża przygotowali wiernych do Wielkanocy. Limit, dystans i maseczki

Dział: Aktualności
31/03/2021 - 19:19
Niedziela Palmowa rozpoczęła Wielki Tydzień w Kościele katolickim. To czas oczekiwania przez wszystkich wiernych na Zmartwychwstanie Pańskie. Triduum Paschalne to dni święte w Kościele. Wierni biorą udział w nabożeństwach. Obowiązuj limit, maseczki i dystans. Wierni znają zasady.

Wielki Czwartek to dzień Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. W tym dniu kapłani odprawiają Mszę św. Wieczerzy Pańskiej. Następnie, po Mszy, następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia.
W większości parafii rozpoczyna się wówczas Adoracja. Wierni modlą się przed Najświętszym Sakramentem.
Wielki Piątek to dzień śmierci i pogrzebu Jezusa Chrystusa. Przez cały dzień trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu. Wierni uczestniczą w Drodze Krzyżowej i nabożeństwie Gorzkich Żali. Później w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej.
Wielka Sobota jest dniem Adoracji przy Grobie Pańskim. W tym dniu wierni przynoszą do kościoła pokarm w koszyczku. Kapłani je święcą. Wieczorem następuje Liturgia Wielkiej Soboty. Wierni przychodzą do kościołów ze świecami i odnawiają przyrzeczenia chrzcielne.
Wielkanoc rozpoczyna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

162947280 271472634513913 1589769983044563789 n

Droga krzyżowa przeżywana wraz z dziećmi w parafii św. Maksymiliana w Radomsku.

Stosownie do obowiązujących obecnie przepisów prawa polskiego, w liturgii w każdym kościele może uczestniczyć określona grupa wiernych. Limit wynosi 1 osoba na 20 m2. Obowiązują maseczki, dezynfekcja i dystans.

W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów odbędzie się zarówno na placu przykościelnym, jak i wewnątrz świątyni. I tak będzie się to odbywało w większości kościołów.
W tym roku msze rezurekcyjne odbędą się bez procesji.

Przykładowo w Kolegiacie św. Lamberta może uczestniczyć maksymalnie 45 osób Pierwszeństwo mają rodziny zamawiające intencje. Każdy może uczestniczyć też we mszach świętych stojąc na placu przykościelnym. Kościół zaopatrzony jest w nagłośnienie zewnętrzne. Przede wszystkim wierni powinni pamiętać o zachowywaniu reżimu sanitarnego. Istnieje także możliwość skorzystania z oferty transmisji Mszy Świętych niedzielnych w za pośrednictwem internetu na stronie parafialnej swlambert.pl, Taki rodzaj uczestnictwa wymaga zachowania właściwej postawy i w stosownym skupieniu.

[CZYTAJ] 10 tys. maseczek trafiło dzięki strażakom do 10 parafii w gminie Przedbórz

W parafii pw. św. Maksymiliana w Radomsku proboszcz zachęca do zachowania zdrowego rozsądku przez wiernych. Istnieje bowiem możliwość uczestnictwa we wszystkich mszach i nabożeństwach na zewnątrz kościoła. Obowiązuje w nim limit 40 osób.
- Serdecznie przypominam wiernym o zachowaniu dystansu. Czynimy wszystko, co w naszej mocy. Mamy nagłośnienie na zewnątrz – mówi ks. Adam Mikoś.
W kościele na Kowalowcu limit wiernych wynosi 40 osób. Proboszcz parafii, ks. Paweł Kula nie martwi się tym, gdyż plac przykościelny jest na tyle duży, że wszyscy chętni mogą uczestniczyć w liturgii i nabożeństwach.
- Nic nie poradzimy na limit. Kartka z informacją o limicie znajduje się na drzwiach kościoła. Ratujemy się tym, że mamy nagłośnienie zewnętrzne. Teren jest duży. Wystosowałem prośbę do wiernych, szczególnie dotyczy ona Wielkiej Soboty i święcenia pokarmów, żeby przestrzegali limitów. Ksiądz podejdzie wszędzie z wodą święconą i poświęci pokarmy – mówi proboszcz i dodaje – Każdy wie, że jest dopuszczalna liczba osób, obowiązek noszenia maseczek i dystans. Ja mogę tylko prosić. Otrzymaliśmy maseczki od wojewody. Zostaną wyłożone w kruchcie. Każdy ma swój rozum i należy z niego robić użytek. Trzeba się szanować nawzajem i dbać o siebie.

Slider