Od wtorku 30 marca nowe zasady kwarantanny. Dotyczą każdego powracającego

Dział: Aktualności
31/03/2021 - 09:20
Zaostrzono przepisy dotyczące osób powracających do kraju z zagranicy. Od wtorku wszystkich obowiązuje kwarantanna.

Do tej pory obowiązkowi kwarantanny podlegały osoby, które wracały do kraju transportem zbiorowym. W przypadku przekroczenia granicy z Czechami i Słowacją izolacji podlegali wszyscy podróżni, niezależnie od środka lokomocji. Od wtorku kwarantanna dotyczy wszystkich.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że wszyscy podróżni, niezależnie od środka lokomocji są zobligowani do odbycia kwarantanny. Zatem, czy jest to transport indywidualny, zbiorowym czy też pieszo - każdy idzie na obowiązkową kwarantannę.

[CZYTAJ] 10 000 maseczek ochronnych trafiło dzięki strażakom do 10 parafii w gminie Przedbórz

Zasady dla osób podróżujących w obrębie Unii Europejskiej, różnią się od tych, przeznaczonych dla osób przekraczających zewnętrzne granice UE.

virus 4999857 1280

(Grafika: Pixabay)

Zasady kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski z obszaru Unii Europejskiej:

Każdy musi przejść obowiązkową kwarantannę, o ile nie przedstawi negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Należy go wykonać nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy kraju. Uznawane są dwa rodzaje testów - PCR oraz antygenowy.

Osoby, na które podczas przekraczania granicy zostanie nałożona kwarantanna, będą mogły wykonać test w Polsce. Negatywny wynik zwolni z obowiązkowej izolacji.

Zasady kwarantanny dla podróżnych, którzy przyjeżdżają do Polski spoza Unii Europejskiej:

W takim przypadku kwarantanna zostaje automatycznie niezależnie od tego, czy przed podróżą do Polski został wykonany test.

Z izolacji zwalnia tylko negatywny wynik testu na koronawirusa, który zostanie przeprowadzony w Polsce.

Powyższe zasady kwarantanny nie dotyczą osób, które przyjęły szczepionkę na Covid-19. Należy posiadać odpowiednie zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego. Oprócz tego zabieg musi być przeprowadzony szczepionką, która została dopuszczona do użytku w Unii Europejskiej.