- Podpisaliśmy umową na budowę dwóch parkingów przy stacji w Gomunicach na linii Warszawa - Katowice - informuje Rafał Wielgusiak z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Będą to ostatnie obiekty, które wybudujemy w Łódzkiem w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2026”. Wartość inwestycji to blisko milion złotych. W regionie powstanie łącznie ponad 1000 miejsc parkingowych przy 21 stacjach i przystankach, które zapewnią wygodne przesiadki z samochodu na pociąg.
I dodaje, że inwestycja odpowiada na rosnące znaczenie kolei w codziennych dojazdach mieszkańców powiatu radomszczańskiego.
- Nowe parkingi ułatwią przesiadki w Gomunicach, zapewniając wygodny dojazd zarówno na południe - w kierunku Radomska, Częstochowy i Katowic - jak i na północ, w stronę Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi oraz Warszawy - wylicza.
Miejsca postojowe dla aut powstaną wzdłuż linii kolejowej w dwóch lokalizacjach przy ul. Wojska Polskiego.
- Łącznie zaprojektowano 70 miejsc parkingowych po 35 stanowisk dla samochodów po obu stronach przejazdu kolejowo-drogowego, w tym 5 miejsc dla osób o ograniczonej mobilności. Całość będzie oświetlona nowoczesnymi, energooszczędnymi lampami LED, które zwiększą bezpieczeństwo i komfort użytkowników. W ramach zadania przewidziano także stojaki rowerowe - zapowiada Rafał Wielgusiak. - Nowe parkingi ułatwią dostęp do kolei mieszkańcom Gomunic i okolicznych miejscowości, szczególnie tym, którzy dojeżdżają do pracy lub szkoły pociągami. Zaplanowane rozwiązania poprawią bezpieczeństwo i organizację ruchu wokół stacji.
Wartość zadania to 944.950 zł netto (1.162.288,5 zł brutto), a prace wykona firma MM Projekt. Parkingi mają być gotowe pod koniec tego roku. - Po wybudowaniu zostaną przekazane samorządowi, który będzie odpowiedzialny za ich utrzymanie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze