We wtorek 7 marca, tym razem pod hasłem „Zwyczaje i obrzędy wielkanocne na wsi radomszczańskiej”, w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego, odbyła się kolejna lekcja muzealna.
W zajęciach aktywnie uczestniczyli uczniowie klasy piątej z Publicznej Szkoły Podstawowej w Sulmierzycach.
Ciekawą lekcję w kontekście zbliżających się Świąt Wielkanocnych poprowadziła kustosz w Dziale Etnograficznym Barbara Sitek.
Ciekawostką, jest że Wielkanoc jest świętem ruchomym, ponieważ w 325 roku podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona zawsze w pierwszą niedzielę, po pierwszej pełni księżyca. Więc zgodnie z przyjętymi zasadami święto najwcześniej może wypaść 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.
Przypominamy, że przygotowaniem do Wielkanocy jest Wielki Post, który trwa 40 dni i zaczyna go Środa Popielcowa.
A ostatni Wielki Tydzień zaczyna się od Niedzieli Palmowej, natomiast ostatnie trzy dni tuż przed Wielkanocą to tak zwane Triduum Paschalne, które kończy się Wielkanocą.
Po tym wydarzeniu następuje oktawa wielkanocna, której świętowanie trwa osiem dni. W czwartek, czterdziestym dniu po Wielkanocy, obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Po pięćdziesięciu dniach okres Wielkanocy kończy Niedziela Zesłania ducha Świętego - to zjawisko nazywane jest również pięćdziesiątnicą.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Niestety nic konkretnego z tego artykułu nie wynika
Niestety nic konkretnego z tego artykułu nie wynika