Reklama

[Uwaga] Miasto ogłasza ostrzeżenie smogowe. Obowiązuje do jutra do północy

Zgodnie z ostrzeżeniem, dobowe stężenie pyłu PM10, głównego sprawcy smogu, może przekroczyć w Radomsku 100 mikrogramów na metr sześcienny powietrza.

Zgodnie z obowiązującym ledwie od dwóch tygodni rozporządzeniem Ministra Środowiska, alarm smogowy musi być ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrgr/msześć dla pyłu PM10. Ostrzeżenie trzeba ogłaszać przy 100 mikorgramach.

Do 10 października norma alarmu w Polsce wynosiła 300 mikrogramów i była najwyższa w Europie. To powodowało, że mieszkańcy często nie wiedzieli o zagrożeniu. Pod naciskiem opinii publicznej normy w końcu zmieniono.

Reklama

(fot. Fotolia)

Jakie są zalecenia dla mieszkańcow Radomska na najbliższe dni?
* korzystanie z komunikacji zbiorowej zamiast komunikacji indywidualnej,
* wspólne podróżowanie,
* korzystanie na bieżąco i w planowaniu podróży z systemu informacji o ruchu drogowym, w szczególności informacji o zatorach i objazdach,
* stosowanie w paleniskach domowych paliwa najlepiej dostosowanego do danego typu paleniska oraz o jak najlepszej jakości,
* stosowanie w budynkach mieszkalnych zasad dotyczących oszczędzania energii cieplnej i ilości spalanego paliwa, polegających na: - skutecznym (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa) uszczelnianiu okien i drzwi wejściowych w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, budynka ch produkcyjnych, usługowych i magazynowych), - nieprzegrzewaniu budynków, - odsłonięciu grzejników, w celu zapewnienia prawidłowej cyrkulacji ciepłego powietrza, - oszczędności wody ciepłej, - w dni słoneczne, szczególnie bezwietrzne, odsłanianiu żalu zji lub rolet w oknach, w celu umożliwienia nagrzania pomieszczeń przez promieniowanie słoneczne, - po zapadnięciu zmroku spuszczanie żaluzji i zasłanianie okien, przy jednoczesnym niezakrywaniu grzejników, - szybkie wietrzenie pomieszczeń, przy szeroko otwartych oknach i zamkniętych zaworach termostatycznych,
* zabezpieczanie miejsc składowania materiałów sypkich (paliwa, żużla i popiołu) przed emisją niezorganizowaną pyłu,
* ograniczenie spalania w kominkach, (nie dotyczy budynków, których jednym źródłem ciepła jest ogrzewanie kominkowe),
* stosowanie, w miarę możliwości, w paleniskach wielopaliwowych paliw powodujących jak najmniejszą emisję do powietrza,
* ograniczenie stosowania ręcznych (trzymanych w ręku) urządzeń napędzanych silnikami spalinowymi, np. dmuchaw do liści.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo radomszczanska.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości