Jak informuje Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, w całym województwie wszystkie punkty pobrań będą czynne dłużej w związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem. Od niedzieli będzie ich 31, bo wtedy otwarty zostanie nowy punkt w Głownie. W Radomsku punkt pobrań znajduje się w Szpitalu Powiatowym (tel. 44 685-47-16, czynny w godz.: poniedziałek - niedziela 14-17).
Jak się dowiadujemy, w związku z narastającą liczbą zakażeń, wojewoda łódzki zdecyduje o przekształceniu kolejnych łóżek w radomszczańskim szpitalu w covidowe. Będzie ich już 117, w szczycie trzeciej fali było ich 170.
Z naszych informacji wynika, że każdego dnia do szpitala trafia co najmniej kilka osób, które zostały zakażone koronawirusem i ich stan jest poważny. Najczęściej są to osoby niezaszczepione, które są już 10, albo 12 dobie od zachorowania. Wśród pacjentów jest wiele osób z rocznika między 1981 a 1991.
W czwartek 18 listopada wykonano w regionie w sumie 6411 testów, z czego 21 proc. dało pozytywny wynik. W piątek w woj. łódzkim odnotowano 1399 zakażeń, dwa tygodnie wcześniej 1030.
Od niedzieli 21 listopada w weekendy będą znów pracowały punkty pobrań w Bełchatowie, Łasku, Łowiczu, Poddębicach, Zduńskiej Woli i w Łodzi przy ulicy Wareckiej 2 i przy ul. Maczka 35.
Do chorych, którzy nie mogą skorzystać z testu w punkcie pobrań, przyjedzie karetka wymazowa, w naszym województwie jest ich sześć.
Lista wszystkich punktów jest na bieżąco aktualizowana, można ją znaleźć pod tym adresem: https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/aktualnosci/8890-punkty-pobran-wymazow-w-kierunku-koronawirusaw-lodzkiem
Skierowanie na test w kierunku Covid-19 może wystawić: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale ma aplikację gabinet.gov.pl (od 29 października).
Zlecenie na test można także uzyskać online lub telefonicznie, jeśli podejrzewamy zakażenie koronawirusem. Siebie lub dziecko możemy zapisać na test za pomocą prostego formularza, pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa
Od momentu zlecenia testu pacjent podejrzany o zakażenie koronawirusem przebywa na kwarantannie. Jest z niej zwolniony tylko na czas podróży do punktu pobrań i z powrotem do miejsca pobytu. Do punktu pobrań trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty. Nie trzeba znać numeru zlecenia ani posiadać jego wydruku.
Pacjenci przyjmowani są według kolejności przybycia. Nie ma możliwości umówienia się na konkretną godzinę.
Jak się przygotować do badania? Minimum 2 godziny przed badaniem należy: nie spożywać posiłków, nie pić, nie żuć gumy, nie płukać jamy ustnej i nosa, nie myć zębów, nie przyjmować leków, nie palić papierosów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze