jesion

- Chcę oświadczyć, że nie mam nic wspólnego z prowadzoną obecnie rewaloryzacją drugiej części parku Świętojańskiego - mówi dendrolog Ernest Rudnicki, który przygotowywał ekspertyzę dotyczącą rosnących tam drzew.

- Powrócono jednak do pierwszej koncepcji, a moich uwag, za które mi zapłacono, nie wzięto pod uwagę. Wycięto zdrowe drzewa, a zastawiono kaleki, które przewrócą się przy pierwszej wichurze. Nie chcę, żeby ktoś myślał, że miałem w tym udział - zaznacza i dodaje, że odebrał mnóstwo telefonów z pytaniem, co się w parku dzieje.

Przypominamy, że w parku trwają właśnie prace. Ta część ma się bardzo zmienić. Inny będzie układ parkowych alejek, powstanie siłownia, multimedialna fontanna i nowy plac zabaw. Wszystko ma kosztować ponad 5 mln 120 tys. zł, z czego ponad 3 mln 820 tys. zł to dofinansowanie. Wszystko ma być gotowe na koniec czerwca przyszłego roku.

Nie ma już największego i najpiękniejszego jesionu, który musiał ustąpić miejsca jednej z zabawek dla dzieci. O tym, że zostanie wycięty, pisaliśmy kilka miesięcy temu. Wtedy wydawało się, że jest szansa, żeby go uratować. Walczył o to także Ernest Rudnicki.

O drzewach w Radomsku stało się głośno na kilka miesięcy przed wyborami przede wszystkim za sprawą Społecznego Komitetu STOP Wycince Drzew w Radomsku, który założył Dawid Wawryka. A powstał po wycięciu praktycznie wszystkich drzew na skwerze przy ul. Sierakowskiego, który nosi teraz imię Jakuba Lechowskiego. Potem była wojna o drzewa przy Reymonta, które miały zostać wycięte i zastąpione drzewami w donicach. Po społecznych konsultacjach i tak zostały pzreznaczone do wycięcia, ale w ich miejsce nowe mają zostać posadzone w gruncie. 

I jeszcze jedna drzewna afera, czyli kilkadziesiąt drzew rosnących przy Leszka Czarnego przeznaczonych do wycinki, ponieważ w urzędzie miasta zdecydowano, że powinni zniknąć przy okazji remontu. Prace po stronie parzystej już się zakończyły. Powstały nowe zjazdy, a na zniszczonych trawnikach pojawiły się tzw. nowe nasadzenia, czyli krzewy. Po stronie nieparzystej, tam gdzie rosną drzewa wymieniany jest krawężnik.