cyganie

Do lasu w Gertrudowie, między wsiami Kocierzowy i Wąglin, wjeżdża cygański tabor. Za nim na dwóch samochodach jadą niemieccy żołnierze. Widzi to młody Polak pasący krowy. Po chwili słychać strzały. Strzelanina trwa około dwóch godzin, rannych dobijano siekierami. Ginie od 50 do 80 osób, niektórych pochowano gdy jeszcze żyli. Uratować udaje się kilkorgu dzieciom.

Wiedza o zbrodni nie jest powszechna, nawet na terenie gminy Gomunice. Gdzieś w lesie znajdują się dwa prawdopodobnie symboliczne groby, a między nimi pomnik, na którym widnieją napisy po polsku i w języku romskim. Z inskrypcji dowiadujemy się, że w 1943 roku wymordowano w tym miejscu cygański tabor. Zginęło ponad 80 osób. Pomniki powstały prawdopodobnie w latach 90., a wystawili je sami Romowie, skupieni w Fundacji na Rzecz Oświaty i Kultury Romów. Latem, czyli mniej więcej w rocznicę mordu, na to miejsce przyjeżdża co roku Arkadiusz Ciach, by symbolicznie oddać pamięć zamordowanym.

 

Cały tekst w najnowszym wydaniu Gazety Radomszczańskiej. Od czwartku w punktach sprzedaży, e-wydanie na radomszczanska.pl