bank dobryszyce

Dobrze skonstruowany statut to podstawa. Wystarczy, że na 400 członków na zebranie przyjdzie kilkunastu i podjęte uchwały mają moc prawną. Bank istnieje sam dla siebie, a właściwie dla tych, którym płaci pensje, czyli pracowników, zarządu i delegatów - mówi jeden z udziałowców banku w Dobryszycach. - Tak powinno być? 

Ponad sto lat temu zaczęły powstawać banki spółdzielcze. Miały swoim profilem odpowiadać drobnym przedsiębiorcom i rolnikom. Wśród tych z najstarszą metryką jest Bank Spółdzielczy Ziemi Piotrkowskiej. Pod taką nazwą funkcjonuje od 1999 roku. Powstał na bazie banku w Rozprzy. Najpierw przyłączyły się do niego podobne banki spółdzielcze w Kamieńsku, Paradyżu i Wielgomłynach, ten ostatni powstał w 1907 roku. Potem pięć kolejnych banków spółdzielczych, w tym dwa w naszej okolicy. Jeden to bank z Gorzkowic, a drugi w Dobryszycach. Niedługo potem do grupy dołączyły jeszcze dwa inne. Od 2001 roku siedziba banku znajduje się w Piotrkowie Trybunalskim. Ten bank, podobnie jak wiele innych, zrzeszony jest w Spółdzielczej Grupie Bankowej.

 

Cały tekst w najnowszym wydaniu Gazety Radomszczańskiej. Od czwartku w punktach sprzedaży, e-wydanie na radomszczanska.pl