drzewa leszka czarnego 2

- Miasto chciało wyciąć wszystkie drzewa od poczty do baraków - mówi radna Magdalena Spólnicka, która uważa, że takie podejście do zieleni w mieście jest wielkim błędem. Po środowej wizji lokalnej urzędnicy mówią: dobrze, wytniemy tylko kilka, ale jak się któreś przewróci i będą jakieś szkody, to nie będzie można mieć do nas pretensji.

W rejestrze umów w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu miasta w Radomsku znaleźliśmy informację o tym, że zapłacono 1340 zł za opinię dendrologiczną drzew rosnących przy Leszka Czarnego. Idziemy na miejsce i wzdłuż bloku nr 19 znajdujemy drzewa, które ponumerowano pomarańczową farbą. Jest ich 20, jedno przy drugim. Drzewa z wyrokami?

Tak twierdzi radna Platformy Dialogu Magdalena Spólnicka, która była tam kilka godzin wcześniej ze swoim klubowym kolegą Markiem Rząsowskim oraz Moniką Andrysiak, naczelnik wydziału inwestycji i Marzeną Proszowską, naczelnik wydziału ochrony środowiska. Miasto miało pomysł na wycięcie wszystkich drzew rosnących przy tej ulicy, mimo że zdecydowana większość jest zdrowa. I posadzenie w ich miejsce klonów. - Jednakowych, bo tak jest ich zdaniem ładnie – mówi radna i dodaje, że na szczęście urzędnicy po rozmowie z dwójką radnych zdanie zmienili i wytną tylko kilka dzew, które rzeczywiście mogą stwarzać zagrożenie.

- Z tego co wiem miasto zamierza wyciąć pięć robinii akacjowych rosnących wcześniej i na nie wyrok został już wydany, chociaż ja bym je oczywiście zostawił - mówi Gazecie dendrolog Ernest Rudnicki, który wykonał wspomnianą wcześniej opinię. - Ja zajmowałem się drzewami, które zostały oznaczone, i większość z tych drzew jest w dobrym stanie. Kilka rzeczywiście, może się przewrócić, bo ich system korzeniowy w tym pasie zieleni nie może się rozrastać, ale pozostałym wystarczy pielęgnacja - wyjaśnia.

Jak mówi nam naczelnik Andrysiak, nie było pomysłu, żeby wycinać wszystkie drzewa, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że w zeszłym roku po wichurze kilka aut na parkingu zostało uszkodzonych i ich właścicielom miasto musiało wypłacić odszkodowanie. I dlatego drzewami trzeba się zająć. Ale skoro taka jest wola radnych, to wycięte zostanie tylko kilka tych, które zagrażają bezpieczeństwu.

- Zwróciliśmy się do miasta z wnioskiem, o uporządkowanie pasów zieleni przy Leszka Czarnego, ale nie chcieliśmy wycinania drzew - mówi radna Spólnicka. - Chodziło nam o posadzenie nowych drzew, krzewów i posianie trawy. Zwłaszcza po parzystej stronie, gdzie kiedyś były trawniki, a teraz są dzikie parkingi. Drzewa w mieście, które tonie w smogu, są bardzo potrzebne. Potrzeba nam więcej zieleni, dlatego nie rozumiemy tej chęci wycinania wszystkiego i wszędzie - dodaje. - Cieszę się, że udało się nam w porę zareagować i te drzewa jednak ocaleją.

 

drzewa leszka czarnego