ZUS: zwolnienie ze składek dla przedsiębiorców działających w kulturze

Dział: Aktualności
27/01/2021 - 19:39
- Przedsiębiorcy działający w szeroko rozumianej kulturze mogą teraz wystąpić do ZUS-u o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku – informuje Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny zakładu ubezpieczeń. - 26 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy, która to umożliwia - dodaje.

Pomoc skierowana jest do twórców, artystów, architektów, obiektów kulturalnych, przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z produkcją, dystrybucją i projekcją filmów, firm świadczących usługi edukacyjne na rzecz muzeów oraz płatników składek prowadzących tzw. muzea prywatne wpisane do ministerialnego wykazu.

zus radomsko budynek

- Umorzenie przysługuje, jeśli doświadczyli spadku przychodów z tej działalności o co najmniej 75 proc. Należy porównać pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie z analogicznym miesiącem roku 2019. Podmiot musiał też być zgłoszony jako płatnik w ZUS do 30 czerwca 2020 r. i złożyć w terminie deklaracje rozliczeniowe - wyjaśnia rzecznik.

Wniosek o umorzenie składek za lipiec, sierpień i wrzesień można złożyć do 15 marca przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

[CZYTAJ] Ranking "Perspektyw" 2021: najwyżej Technikum Mechaniczno-Budowlane