Zaczynaliśmy od niczego. Janina Kucharska-Pawłowska i Piotr Pawłowski początki muzeum

Dział: Aktualności
26/08/2020 - 11:35
W pewnym momencie w mieście pojawił się niejaki Wasilenko. Pochodził z Radomska, ale wmówił władzom, że jest wielkim artystą z Holandii. Chciał mieć wystawę. I miał. Ale było mu mało, on chciał żeby ta wystawa została na stałe. Tu się zaczęły problemy. Janina Kucharska-Pawłowska i Piotr Pawłowski opowiadają o pracy w muzeum

Tomasz Nowak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Muzeum w sensie prawnym powstało w lipcu 1970 roku. Wcześniej starania o nie prowadził Stanisław Sankowski, on zgromadził pierwsze zbiory. Sprawy typowo organizacyjne i pierwsze lata działalności przypadły w udziale Janinie Kucharskiej-Pawłowskiej. Ona została pierwszym kierownikiem (jeszcze nie dyrektorem, bo taki tytuł dla szefa muzeum przypadł dopiero w latach 90.). Przez jakiś czas w muzeum jako plastyk pracował mąż pani Janiny, Piotr Pawłowski, bardziej kojarzony z domem kultury.

Zabrał część swoich staroci

Był rok 1970, okazało się, że Stanisław Sankowski nie będzie kierował muzeum. Zaczęto szukać odpowiedniej osoby, która pokierowałaby świeżo założoną instytucją.

- Okazało się, że Stanisław Sankowski nie może pracować na pół etatu, a na całym straciłby emeryturę. Propozycję pokierowania muzeum złożono mnie. Zgodziło się na to Muzeum Sztuki w Łodzi, bo ono pełniło rolę muzeum

Pozostało 90 % tekstu
Jesteśmy najbardziej radomszczańscy na świecie

Czytaj Gazetę Radomszczańską gdziekolwiek jesteś