Wracasz do kraju samolotem, pociągiem czy autobusem? Masz kwarantannę

Dział: Tylko u nas
15/01/2021 - 11:06
Od następnego dnia po powrocie do Polski liczy się dziesięciodniowa kwarantanna. Nie ważne,  czy podróżny wraca z krajów Unii Europejskiej, czy "ze świata". Tak samo obowiązuje go kwarantanna. 

Osoby powracające do kraju samolotem, pociągiem czy autobusem, będą musiały wypełnić odpowiedni formularz, w którym poinformują Straż Graniczną o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będą odbywać obowiązkową kwarantannę.

Osoba bez niepokojących objawów, nie będzie miała wykonywanego testu na koronawirusa. Po dziesięciu dniach zostanie automatycznie zwolniona z obowiązku
kwarantanny.

[CZYTAJ] Szczepienia w POZ ruszą 25 stycznia. Przychodnie na początek dostaną po 30 dawek

Z kwarantanny zwolnieni są zaszczepieni przeciwko Covid-19, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego, oraz uczniowie pobierający naukę w Polsce i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami. Zwolnienie obejmuje także studentów, członków misji dyplomatycznych, pracowników urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych, czy inspektorów administracji morskiej.

pociąg

Dotyczy również osób powracających w ramach wykonywania czynności zawodowych. Nie są nią objęte następujące zawody m.in.: załogi statków powietrznych, marynarze, rybacy czy kierowcy wykonujący przewóz drogowy w postaci międzynarodowego transportu drogowego, obsady pociągów, a także inni pracownicy niezbędni do wykonywania usług przewozu towarowego.

Warto pamiętać, że aby zostać zwolnionym z kwarantanny należy posiadać podczas przekraczania granicy stosowne dokumenty potwierdzające cel przyjazdu do Polski lub kwalifikacje zawodowe.