W popcornie Makar Bakalie wykryto mikotoksyny. Są szkodliwe dla człowieka

Dział: Aktualności
27/01/2021 - 10:14
Makar Bakalie Popcorn, ziarno kukurydzy do prażenia, w opakowaniach 100 g, 300 g, 500 g, 1 kg, jest wycofywane z rynku. Nie powinno się spożywać tego produktu, bo jest szkodliwy dla zdrowia człowieka. Może spowodować nowotwory, udary, wylewy i zawały.

W produkcie służby sanitarne wykryły deoksyniwalenol, który jest toksyną wytwarzaną przez grzyby rodzaju Fusarium i ma szkodliwe działanie na zdrowie człowieka. 

5fa2ed81 28ed 40ad 81e0 b0c576898549

Toksyny te są niewrażliwe na wiele procesów technologicznych (gotowanie, smażenie, pieczenie, destylacja, fermentacja), dlatego mogą przetrwać w produktach otrzymanych z zanieczyszczonych surowców.

[CZYTAJ] Bezrobocie w pandemii w naszym powiecie wyniosło 6 procent

Schorzenia wywoływane przez mikotoksyny nazywane są mikotoksykozami.

Problem mikotoksyn jest od wielu lat przedmiotem badań naukowych. Dane wskazują na możliwość występowania toksyn grzybiczych w środowisku życia populacji Etrusków czy na terenach Aten już w V wieku przed naszą erą. Wysuwano też hipotezy, że toksyny wytwarzane przez szczepy należące do rodzaju Fusarium mogły być przyczyną wyginięcia Etrusków. Dowiedziono, że mikotoksyny były przyczyną śmierci badaczy i archeologów, którą odczytywano jako tzw. klątwę grobowców: Tutenchamona czy Kazimierza Jagiellończyka. Wielokrotna długotrwała inhalacja mikotoksynami w grobowcach powodowała u naukowców nowotwory, udary, wylewy i zawały.