W Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich obchodzono Dzień Drukarza

Dział: Aktualności
17/09/2020 - 10:47

 W radomszczańskim Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich wraz z zaproszonymi gośćmi uroczyście obchodzono Dzień Drukarza.

Tegoroczna uroczystość wymagała od zebranych przestrzegania zaleceń covidowskich. Dotychczas święto drukarzy obchodzono w maju. W tym roku ze względu na epidemię został przesunięty termin. 

Podczas spotkania Patryk Kamiński podziękował zaproszonym przedstawicielom samorządu i instytucji kultury za współpracę. Obecny wicestarosta Jakub Jędrzejczak mówił:

- Państwa przedsięwzięcie budzi od początku dużą akceptację, bo prywatne muzeum na taką skalę w naszym mieście i powiecie jest dużym ewenementem na skalę krajową. Wspieramy takie inicjatywy i będzimy wspierać.

Na inauguracji Dnia Drukarza zabrakło prezydenta miasta, Jarosława Ferenca. Doceniono jednak wkład prezydenta w funkcjonowanie muzeum.

- NIe ma pana prezydenta, natomiast bez jego wsparcia ta impreza by się nie odbyła. Bardzo serdeczie chciałbym mu podziękować. Mam nadzieję, że pan prezydent odbierze podziękowania ode mnie osobiśce przy kolejnej okazji - mówił Patryk Kamiński. 

Podziękowano także elektomechanikowi Witoldowi Bączkowi, który bezpłatnie wyremontował silnik jednej z maszyn, pochodzącej z 1912 r. 

Podczas Dnia Drukarza odbywają sie warsztaty barwienia i marmurkowania papieru. Zaprezentowana została wystawa "Papierów srebrzystych Stefana Szczerbińskiego". Większość pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego. Prace zostały użyczone przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Wystawa będzie przentowana do końca listopada. Bezpłatnie. 

Ponadto udostępniono wystawę "Linoryty. Poczty Harcerskie".