Referendum w Ładzicach: pod wnioskiem podpisało się 870 osób. Ustawa wymaga 386

Dział: Aktualności
27/07/2021 - 10:49
Efektem sporu między dużą częścią mieszkańców gminy a wójtem Krzysztofem Ciupińskim w sprawie likwidacji Gminnego Ośrodka Zdrowia jest wniosek o referendum w sprawie odwołania wójta. Zebrano ponad dwukrotnie więcej podpisów, niż to było wymagane. Pod wnioskiem podpisało się 23 procent mieszkańców uprawnionych do głosowania. Pełnomocnik komitetu referendalnego, Katarzyna Sikorska, była kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Ładzicach dzisiaj, we wtorek, złożyła wniosek z podpisami do Komisarza Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim.

Przypomnijmy genezę konfliktu między mieszkańcami a wójtem Ciupińskim. Jeszcze w styczniu tego roku pojawiły się pogłoski o likwidacji GOZ. Wtedy wójt im zaprzeczył. Jednak już 23 lutego gminni radni przegłosowali likwidację ośrodka. Uchwałę gminy uchylił wojewoda łódzki. Ale wójt nie odpuścił i podszedł wraz z radnymi do likwidacji drugi raz. W maju likwidację przegłosowano, mimo protestu mieszkańcw, którzy licznie zjawili się pod budynkiem urzędu 

Zawiązał się komitet referendalny w sprawie odwołania wójta. Jego pełnomocnikiem została Katarzyna Sikorska, była kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Ładzicach. Komitet miał dwa miesiące na zebranie wystarczającej liczby podpisów poparcia dla referendum. Udało się zebrać je przed wyznaczonym terminem. Potrzeba było 386 podpisów, tymczasem w Ładzicach pod wnioskiem podpisało się 870 osób.

- Chcemy, żeby odbyło się referendum w sprawie odwołania wójta. Aby go odwołać w referendum musi wziąć 60 procent osób, które brały udział w drugiej turze poprzednich wyborów. Oznacza to, że do referendum musi iść 1380 osób. Z czego większość musi zagłosować za odwołaniem wójta - mówi inicjatorka referendum, Katarzyna Sikorska. 

Teraz komisarz wyborczy będzie miał 30 dni na weryfikację podpisów. Po tym terminie wydaje decyzję o referendum. 

[CZYTAJ] Inicjatorzy referendum w Ładzicach: wójt zastrasza. Informujemy policję

tb w300 h183 crop int 22471a1982582890bc1a677bdb6aa98a

Slider