[Smog] Pierwsze dane o kopciuchach: Tylko w samych budynkach TBS jest ich 530

Dział: Aktualności
24/02/2021 - 11:09
Tylko w samych budynkach należących lub zarządzanych przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest 530 kopciuchów. Miasto prowadzi inwentaryzację w pozostałych budynkach w mieście. Jej wyniki mają być znane na przełomie marca i kwietnia.

W środę radni miejscy komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska dyskutowali o smogu w Radomsku. Pozytywnie zaopiniowali wpisanie do Wieloletniej Prognozy Finansowej po milionie złotych rocznie w latach 2021-2023 na wymianę kopciuchów.

Program ma się nazywać „Radomsko bez smogu”. Uchwała i regulamin mają być głosowane na sesji w marcu. Wtedy też radni zajmą się inicjatywą uchwałodawczą złożoną przez Radomszczański Alarm Smogowy. Podpisało się pod nim 500 mieszkańców. RAS wnosił właśnie o uruchomienie takiego miejskiego programu. W jego propozycji dofinansowanie może wynieść do 10 tys zł, maksymalnie 90 procent inwestycji.

W odpowiedzi na inicjatywę RAS prezydent Jarosław Ferenc zgłosił swój projekt. Szczegóły poziomu dofinansowania nie są jeszcze znane.

Na komisji prezes TBS Krzysztof Górnik poinformował, że spółka zinwentaryzowała już kopciuchy w budynkach przez nią zarządzanych. Jest ich 530. Dane z pozostałych budynków w Radomsku będą znane na przełomie marca i kwietnia.

[CZYTAJ] Radni z komisji za pieniędzmi na smog. W sprawie basenu nadal impas

Według Polskiego Alarmu Smogowego w Radomsku jest ok. 7500 kopciuchów, które trzeba wymienić na ekologiczne źródła ciepła, by poradzić sobie ze smogiem. Według Światowej Organizacji Zdrowia Radomsko znajduje się na 26. miejscu wśród najbardziej zasmogowionych w Europie.

SMOG POMIAR

W Radomsku normy stężenia pyłów PM2,5 i PM10 przekraczane są kilkunastokrotnie. Na zdjęciu: pomiar smogu podczas rozpalania węgla