Raz sztyletem, raz siekierą. Życie kryminalne przedwojennego Radomska [Historia]

Dział: Treść płatna
22/11/2020 - 19:45
Mieszkańca Radomska okradziono na stacji, wyciągając portfel z kieszeni. Zaczął gonić złodziei, zauważyła to policja, ale to jego wzięto za złodzieja i zatrzymano go. Tak policja oddała mu „niedźwiedzią przysługę”. Po jakimś czasie otrzymał pocztą portfel, ale bez pieniędzy, za to z listem od złodzieja z ukłonami i poleceniem się łaskawej pamięci. Życie kryminalne Radomska w okresie międzywojennym było burzliwe, pełne namiętności, a czasami fantazyjne
Tomasz Nowak, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przestępczość jest elementem życia społecznego. Chronimy się przed nią, boimy się jej, ale lubimy też o niej czytać. Lektura doniesień prasowych na ten temat daje jakiś obraz społeczności. Pod takim kątem spojrzałem na wychodzącą przez cały okres międzywojnia „Gazetę Radomskowską”.

Przyglądając się im widać wyraźnie, że było wówczas bardziej niebezpiecznie niż obecnie. Zwłaszcza tuż po I wojnie, gdy panowało rozprzężenie społeczne i wśród ludzi było dużo broni. Młode państwo radziło sobie z tym surowymi karami, ale nie rozwiązywało to problemu. Analiza takich artykułów daje też ciekawy obraz społeczeństwa. Przykładowo gazety pełne były doniesień o wypadkach.

Nadmienić należy, że ostatni tydzień 1929 r. jest tygodniem nadzwyczajnego ładu i porządku w Radomsku, bowiem komisariat policji nie podał nam żadnych wiadomości nadających się do kroniki. Trudno wprost uwierzyć, by w stosunku do roku zeszłego zaszła tak pożyteczna i oczekiwana zmiana na terenie Radomska. O ile bowiem przypomnimy sobie w zeszłorocznym okresie przedświątecznym, zanotowano cały szereg kradzieży, opilstw połączonych z awanturami ulicznymi. […] życzymy władzom policyjnym w Radomsku, aby w roku 1930 nie miały do czynienia z większymi kradzieżami jak kilka gołębi tygodniowo” - napisała „Gazeta Radomskowska”.

Niedźwiedzia przysługa

Chcąc opisać wszystkie odnotowane kradzieże

Pozostało 90 % tekstu
Jesteśmy najbardziej radomszczańscy na świecie

Czytaj Gazetę Radomszczańską gdziekolwiek jesteś