Pacjenci z powikłaniami poszczepiennymi dostaną odszkodowanie

Dział: Aktualności
13/01/2021 - 07:58
Wiele osób obawia się konsekwencji, jakie mogą się pojawić po zaszczepieniu się. Obecnie działania niepożądane, poszczepienne występują u promila zaszczepionych. W trosce o pacjentów resort zdrowia utworzył specjalny Fundusz Kompensacyjny. 

Fundusz Kompensacyjny to rozwiązanie dla pacjentów, którzy na skutek przyjęcia szczepionki mogą odczuwać tego skutki niepożądane. Wówczas, jeśli zaistniałaby konieczność przynajmniej dwutygodniowej hospitalizacji, mogą otrzymać odszkodowanie. 

szpital laboratorium covid2

Wśród powikłań poszczepiennych prodecent wymienia pojawiające się najczęściej: ból głowy, ból mięśni, zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, gorączka, dreszcze, nudności. Do rzadkich reakcji należą odczyny alergiczne. Praktycznie nie zdarzają się wstrząsy anafilaktyczne. 

[CZYTAJ]  Do Polski trafiło już ponad milion szczepionek. Zaszczepiono ponad 200 tysięcy osób

Jeśli jednak doszłoby do jakichkolwiek powikłań wymagających leczenia szpitalnego powyżej 14 dni, wówczas pacjentowi przysługuje prawo do rekompensaty za zagrożenie zdrowia.

Fundusz Kompensacyjny pozostaje w dyspozycji Rzecznika Praw Pacjenta. Świadczenia z Funduszu obejmą na początku osoby, które miały wykonane szczepienia ochronne przeciw COVID-19 przeprowadzane po 26 grudnia 2020 r., u których wystąpiły działania niepożądane.