Młodzi się radykalizują. Po jednej stronie narodowcy, po drugiej skrajna lewica

Dział: Aktualności
14/11/2020 - 10:25
Choć słowo „radykalni” im się nie podoba, to ich poglądy są daleko od centrum. Młodzi radomszczanie nie boją się ostro skręcać politycznie: ani w lewo, ani w prawo. Co najważniejsze: pokolenie ich rodziców boi się publicznie mówić o poglądach, oni nie. Po jednej stronie narodowcy, po drugiej skrajna lewica
Katarzyna Snochowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na lewo

- Jestem demokratycznym socjalistą. Ale nie socjaldemokratą. Są to różne pojęcia. Odróżnia je podejście do kapitalizmu. Właśnie socjaldemokracja jest gospodarką kapitalistyczną, a demokratyczny socjalizm jest mimo wszystko socjalizmem - mówi Ksawery Olczyk. W ubiegłym roku organizował pierwszy w Radomsku Marsz Równości i współorganizował Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Taka postawa mieści się w kategoriach lewicy? Pewnie, że tak.

W gospodarce zawiera się także pojęcie własności. W kraju doświadczonym socjalizmem ten aspekt może mieć wpływ na światopogląd. Ale niekoniecznie młodzi mają to na uwadze. To nie ich doświadczenie.

- Własność? Uważam, że jedyną właściwą jest publiczna. Prywatna służy głównie osobom z kapitałem.

Pozostało 90 % tekstu
Jesteśmy najbardziej radomszczańscy na świecie

Czytaj Gazetę Radomszczańską gdziekolwiek jesteś