Mleczarnia na zakręcie. „Sytuacja jest trudna". Co się dzieje w OSM Radomsko?

Dział: Tylko u nas
18/11/2020 - 16:50
Sytuacja OSM Radomsko jest trudna i potrzebujemy silnego partnera, by przetrwać. Dlatego powinniśmy się połączyć z inną spółdzielnią. To zapewni Radomsku dobrą płynność finansową, lepsze ceny dla dostawców i wynagrodzenie dla pracowników - tak sytuację w zakładzie przedstawiał radzie nadzorczej w czerwcu prezes OSM Radomsko, Mariusz Broniszewski. Gdy rada nie zgodziła się dać mu upoważnienia do prowadzenia rozmów z potencjalnymi chętnymi, zrezygnował. Obecnie 262 członków spółdzielni chce jej podziału, trwa konflikt o likwidację zakładu w Nowym Targu, prokuratura prowadzi dochodzenia. Jak do tego doszło? Odtwarzamy wydarzenia ostatnich dwóch lat. Oto ustalenia dziennikarzy Gazety.
Andrzej Andrysiak, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

1.

Gdyby nie awantura o likwidację należącego do OSM Radomsko zakładu w Nowym Targu, pewnie o radomszczańskiej spółdzielni mówiłoby się teraz niewiele.

To jedna z największych firm w mieście, z wieloletnią historią. Choć słowo „firma” w tym kontekście nie jest najzręczniejsze. OSM Radomsko jest spółdzielnią, co oznacza, że ma ponad 1700 właścicieli. Tylu, ilu jest udziałowców. Działa i jest zarządzana na podstawie prawa spółdzielczego. Najwyższym organem jest Zebranie Przedstawicieli, które daje absolutorium zarządowi, zatwierdza roczne i finansowe sprawozdania oraz wyznacza strategiczne kierunki rozwoju. W jego skład wchodzą przedstawiciele wybrani podczas Zebrań Grupy Członkowskiej (1 przedstawiciel na 50 członków).

OSM Radomsko tylko za okres styczeń-maj 2020 miała 145 mln zł przychodów, eksportuje 30 procent produkcji.

Ale zamknięcie zakładu, w którym pracuje 160 osób, zawsze odbija się szerokim echem. Dziś sytuacja w Mleczarni wygląda tak: l konflikt na Podhalu z tamtejszymi rolnikami - dostawcami mleka i członkami spółdzielni; l wniosek o podział spółdzielni; doniesienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd OSM i radę nadzorczą; l dochodzenie w sprawie fałszowania mleka; l prawie 10 milionów straty za poprzedni rok; l otwarty konflikt na corocznym Zebraniu Przedstawicieli.

Jak do tego doszło?

OSM Radomsko

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Radomsku powstała w latach 30. XX wieku

2.

Cofnijmy się do 2004 roku. Okręgowa Spółdzielnia

Pozostało 90 % tekstu
Jesteśmy najbardziej radomszczańscy na świecie

Czytaj Gazetę Radomszczańską gdziekolwiek jesteś