„Miażdży nas walec barbarzyństwa". Biblioteka pedagogiczna do likwidacji

Dział: Aktualności
14/01/2021 - 11:00
Urząd Marszałkowski chce zlikwidować filie biblioteki pedagogicznej w Radomsku. Podobnie jak 18 innych w województwie. Powodem są oszczędności. Pod petycją w internecie sprzeciwiającą się temu pomysłowi do środy podpisało łącznie dziewięć tysięcy osób
Tomasz Nowak, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Samorządy prowadzą biblioteki, ma je każda gmina miejska i wiejska. Podobnie jest na wyższych szczeblach. Urzędowi Marszałkowskiemu podlega biblioteka wojewódzka im. J. Piłsudskiego oraz biblioteki pedagogiczne. Te ostatnie powstawały głównie po wojnie. Biblioteka pedagogiczna istnieje także w Radomsku.

W naszym mieście biblioteka pedagogiczna działa od 1954 r. Począwszy od 1976 r. jest filią biblioteki w Piotrkowie Trybunalskim. Na przestrzeni tych lat zmieniała kilka razy lokalizację, krążyła po mieście, aż znalazła miejsce w biurowcu Famegu przy ul. 11 Listopada 2. Od kilku lat kierują nią Joanna Woźniak. O bibliotece i jej zasobach opowiadała nam w 2019 r.

Biblioteka utrzymała profil pedagogiczny, bo takie było oczekiwanie czytelników. Ma dziś 28 tys. tomów książek i 2,5 tys. roczników czasopism, w tym literaturę piękną. Ze zbiorów najczęściej korzystają

Pozostało 90 % tekstu
Jesteśmy najbardziej radomszczańscy na świecie

Czytaj Gazetę Radomszczańską gdziekolwiek jesteś