Łukasz Więcek krytykuje prezydenta Ferenca: „To chyba nie tak powinno wyglądać”

Dział: Aktualności
25/02/2021 - 19:10

„Zwracamy uwagę, że Pan Prezydent nie mógł podjąć decyzji o przekazaniu 3 mln złotych na walkę ze smogiem, ponieważ należy to do kompetencji Rady Miasta, a Prezydent może przedstawić wniosek - projekt uchwały w tej sprawie”. „Wygląda to trochę tak, jakby władze Radomska chciały się ścigać z tym stowarzyszeniem (Radomszczańskim Alarmem Smogowym - przy red.) i medialnie odebrać mu efekty działań” - napisał na swoim profilu Facebookowym Łukasz Więcek, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta. W miejskiej koalicji chyba znów gorąco.

Więcek odnosi się do decyzji, którą ogłosił prezydent Ferenc, dotyczącą przekazania 3 mln zł z miejskiego budżetu na wymianę kopciuchów w latach 2021-2023. Pisze tak:

„16 lutego na profilu Pana Prezydent Jarosława Ferenca w mediach społecznościowych ukazał się komunikat z bardzo dobrą informacją. Na grafice napisane było: Podjąłem decyzję o przekazaniu na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła 3 mln złotych.

To świetna wiadomość dla mieszkańców naszego Miasta, ale zabrakło tam ważnej informacji. Komunikat został opublikowany kilka dni po złożeniu w praktyce takiej samej propozycji przez Radomszczański Alarm Smogowy. Aktywiści RAS przygotowali projekt uchwały, zbierali podpisy, od lat przypominają nam samorządowcom, jak ważny jest problem smogu. To oni poświęcając swój czas doprowadzili do tego, że środki na ten cel znajdą się w budżecie miasta Radomska. Bez ich presji nie byłoby to możliwe. Należą się im słowa uznania i podziękowanie.

Tymczasem w informacji, która została umieszczona w mediach społecznościowych, nie ma ani słowa o tym, że to pomysł RAS. Wygląda to trochę tak, jakby władze Radomska chciały się ścigać z tym stowarzyszeniem i medialnie odebrać mu efekty działań. To bardzo smutny widok.

SMOG FERENC FACEBOOK

Do tego plakatu odnosi się Łukasz Więcek w swoim komentarzu. Fot. profil facebookowy Jarosława Ferenca

Zabrakło tego w grafice Pana Prezydenta, więc to ja chciałbym podziękować w imieniu Radnych Klubu Koalicji Obywatelskiej, wszystkim członkom Radomszczańskiego Alarmu Smogowego. Podziwiamy i doceniamy Państwa działania. Choć nie zawsze możemy zrobić w rozwiązywaniu tego problemu tak wiele, jakbyście od nas oczekiwali, to doskonale rozumiemy konieczność walki ze smogiem, a Państwa działania są dla nas dużą motywacją. Te trzy miliony złotych, które mam nadzieję znajdą się w budżecie w najbliższy piątek, to pieniądze o które walczyliście, to odpowiedź na Wasz wniosek. Ze swojej strony dopilnujemy, żeby kwota dofinansowania stanowiła znaczącą większość kosztów wymiany pieca (min. 70 proc.).

Jest jeszcze jedna rzecz, która wymaga sprostowania. Zwracamy uwagę, że Pan Prezydent nie mógł podjąć decyzji o przekazaniu 3 mln złotych na walkę ze smogiem, ponieważ należy to do kompetencji Rady Miasta, a Prezydent może przedstawić wniosek - projekt uchwały w tej sprawie. Tak też się stało, Pan Prezydent złożył Radzie Miasta projekt zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, która zakłada przekazanie środków na ten cel.

W najbliższy piątek, 26 lutego Rada Miejska podejmie decyzję i jestem pewien, że zmiana zostanie uchwalona, ponieważ to środki finansowe służące rozwiązaniu bardzo ważnego problemu.

Zwracam jednak uwagę, że informacja, która ukazał się na profilu była nieprawdziwa i zdecydowanie przedwczesna, odbierająca podmiotowość i kompetencje Radzie Miasta. Jako radny życzyłbym sobie zmiany sposobu komunikacji służb prasowych Urzędu Miasta na bardziej precyzyjne.”

Koalicja Obywatelska, razem ze stowarzyszeniami Wspólny Samorząd oraz prezydenckim Razem dla Radomska, tworzą koalicje w radzie miasta.