„Zerwane są pęta". Jak Radomsko odzyskiwało niepodległość

Dział: Aktualności
11/11/2020 - 09:45
Zebranie rozpoczęło się przed północą i trwało do rana. Opracowano plan wspólnego i natychmiastowego działania. Spodziewano się oporu wojsk austriackich. Utworzono więc komitety wojskowe, mające się zająć uzbrojeniem, sprawami sanitarnymi, kuchnią polową i zaprowiantowaniem. Dowodzić nimi mieli oficerowie POW. 2 listopada zaczęto rozbrajać żołnierzy austriackich w Radomsku
Tomasz Nowak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polacy ścierali się między sobą nad wizją odzyskania niepodległości. Generalnie uznano, że można ten cel osiągnąć tylko przy wsparciu Austrii i Niemiec. Potem zaczęto wątpić, czy faktycznie warto przy nich trwać. Środowiska niepodległościowe poróżniły się na tym tle. To była jawna działalność polityczna. Obok niej istniała jeszcze jedna.

Konspiracja

Równolegle do jawnej działalności stowarzyszeń i partii te same cele zaczęto realizować w konspiracji w ramach Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), stworzonej jeszcze w 1914 r. przez Józefa Piłsudskiego. Organizacja istniała też w Radomsku. Wielu członków POW działało w strukturach oficjalnych i podziemnych, np. w harcerstwie, Lidze Kobiet i właśnie w organizacji Józefa Piłsudskiego.

Oparcie POW dawały środowiska robotnicze, ale najwięcej było urzędników, nauczycieli i właścicieli nieruchomości w mieście. Oni z czasem stanowili kadrę podoficerską i oficerską oddziałów POW. Aktywnie włączyły się w konspirację członkinie Ligi Kobiet. Wiosną 1917 r. organizacja w Radomsku liczyła około 40 osób, które posiadały przynajmniej podstawowe wyszkolenie wojskowe. Nie wiadomo, ilu było pozostałych członków bez przeszkolenia wojskowego lub funkcji w POW. Najwięcej chętnych do wstąpienia w szeregi było od jesieni do wiosny 1917 r. Od 1916 r. działał oddział kobiecy, który tworzyły głównie członkinie Ligi Kobiet. Kierowała nim skarbniczka obwodu POW Jadwiga Żarska, a od 1917 r. Honorata Śladkowa.

Poza nimi w organizacji działały też

Pozostało 90 % tekstu
Jesteśmy najbardziej radomszczańscy na świecie

Czytaj Gazetę Radomszczańską gdziekolwiek jesteś