Ciach na konferencji o braku pieniędzy dla placówek opiekuńczych

Dział: Aktualności
23/02/2021 - 13:19
Dzisiaj w Łodzi Nowa Lewica zorganizowała konferencję prasową, w której udział wzięli sekretarz rady wojewódzkiej Lewicy Grzegorz Majewski i radny powiatowy Arkadiusz Ciach, szef Lewicy w Radomsku i powiecie radomszczańskim. Mówili o pieniądzach, a konkretnie o tym, że nie ma wystarczających środków na prowadzenie placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Grzegorz Majewski powiedział, że ani zarząd województwa, ani Sejmik, nie widzą, że zmieniły się wytyczne dotyczące pieczy zastępczej. Teraz taka placówka może przyjąć maksymalnie 14 dzieci, wcześniej było to nawet 30. Za przykład podał nasz powiat, gdzie w pieczy zastępczej jest ponad 275 wychowanków, a 90 z nich przebywa w domach dziecka poza powiatem. A przecież chodzi o łączenie rodzin.

Ciach Lewica Łódź poziom

(fot. Facebook Arkadiusz Ciach)

- Wszyscy chcielibyśmy, aby polskie rodziny funkcjonowały prawidłowo, żeby nie było w nich patologii, jednak życie wielu rodzin się tak nie ułożyło - mówił radny Ciach. - Kiedy taka rodzina nie może sprawować opieki nad dziećmi wkraczają instytucje. Część tych dzieci musi być odizolowana, choćby ze względu na swoje bezpieczeństwo, i trafia do rodzinnej albo instytucjonalnej pieczy zastępczej.

[CZYTAJ] Dziura na Piłsudskiego, kolejny raz. „Nie jestem w stanie zliczyć, ile razu już to naprawialiśmy"

Przedstawił dane z kilku ostatnich lat. Do czerwca 2019 w naszym powiecie nie było żadnej placówki, wtedy rada przyjęła uchwałę o utworzeniu placówki Kamil. Wkrótce powstanie Kamil 2, także w Strzałkowie. Za pieniądze powiatu, bo w województwie nie było na to środków. Jak dodał Ciach, potrzeba ich jeszcze kilka. - We wrześniu zeszłego roku powiat odwiedził marszałek województwa łódzkiego pan Schreiber. Zwróciłem się do niego, żeby zechciał rozważyć wsparcie dla tworzenia takich placówek, bo są one bardzo potrzebne. Do dnia dzisiejszego pan marszałek nie odpowiedział. Tematu dla niego nie ma. A my chcemy, żeby dzieci wychowały się w swoim środowisku. I dzisiaj mówimy, panie marszałku, dzieci z powiatu radomszczańskiego wołają do pana: zauważ nas! Pomóż nam!