[ZDJĘCIA] Lorem Ipsum: znakomity teatr tańca z Bytomia na deskach MDK

Dział: Imprezy
31/10/2019 - 20:17

Zatańczyć można każdą historię, każdą emocję i każdą relację. I to wszystko wydarzyło się dziś wieczór na scenie Miejskiego Domu Kultury w spektaklu „Lorem Ipsum” w wykonaniu Vagabond Physical Collective, grupy artystycznej stworzonej przez absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

 Najpierw słowo wstępu. Lorem Ipsum to tekst, który wlewa się w szpalty planowanej gazety, strony powstającej książki, miejsca na stronie projektu witryny internetowej. Żeby przekonać się jak będzie się prezentować. Z pozoru łaciński tekst nie ma znaczenia i sensu, bo sens nada tym miejscom przyszła, właściwa treść. A w przypadku tego spektaklu, to, co widz na scenie w postaciach tancerzy zobaczy. I do tego widzowie przed wejściem na salę byli zachęcani, by nie doszukiwać się fabuły, bo reagować emocjami na emocje. Traktować spektakl jak sen, który się czuje, przeżywa, ale przecież nie zawsze, albo prawie nigdy nie rozumie.

Nie do końca słusznie, bo fabuła była. Bardzo wyraźna. Dla każdego z odbiorców nieco inna, ale zrozumiała. Co się zgadzało, to emocje. I po spektaklu ci widzowie, którzy poczekali kilka minut na tancerzy, mówili o tym chętnie. Kilka minut wcześniej na stojąco oklaskiwali artystów.

Trzeba powiedzieć jedno, to był znakomity, fantastyczny, niesamowity, można użyć jeszcze wielu przymiotników, ale najlepiej było to zobaczyć na własne oczy, przedstawienie, teatr tańca, którego nie mamy zbyt często okazji oglądać. Pozostaje nadzieja, że grupa z Bytomia jeszcze do Radomska wróci oraz, że takich teatrów zawita do naszego miasta więcej.

Obsada: Karolina Januszek, Monika Witkowska, Omar Karabulut, Oscar Mafa Jarosław Mysona
Choreografia: Vagabond Physical Collective
Dramaturgia: Anna Turczyńska i Franciszek Szumiński
Reżyseria światła: Paweł Murlik
Muzyka: Mateusz Flis
Scenografia: Vagabond Physical Collective