[ZDJĘCIA] Kpt. Kołaciński Żbik i mord na przedborskich Żydach w 1945 roku: debata w MDK

Dział: Aktualności
09/03/2019 - 19:55

Zaczęło się od materiału "Nieświęci Wyklęci", który ukazał się we wrześniu 2018 roku w Gazecie Radomszczańskiej. Spodziewaliśmy się wielkich emocji i dyskusji wokół takiego tematu. Dzisiaj w MDK odbyła się debata zorganizowa przez Stowarzyszenie Pamięci Żołnierzy A.K., K.W.P., N.S.Z. "Do końca wierni". I była na żywo transmitowana w Internecie

Chętnych do posłuchania zaproszonych do udziału w debacie redaktorów Leszka Żebrowskiego i redaktora Andrzeja Andrysiaka (autora artykułu) nie brakowało. Kilka osób stało już za drzwami. Przez pierwszą godzinę mówili Andrysiak i Żebrowski. Ten pierwszy o tym, co spodowało, że GR zainteresowała się tematem wydarzeń z maja 1945 roku w Przedborzu, czyli zamordowania kilku mieszkających w tym mieście Żydów, co znajduje się w archiwach IPN, i które z materiałów dotyczą tamtych dramatycznych wydarzeń.

Ten drugi o tym, co on ustalił w tej sprawie, na jakich materiałach się opierał, i dlaczego nie wierzy w zeznania składane w czasach, kiedy funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa wymuszali torturami. Kilka razy powtórzył, że według jego ustaleń Żbika w tym czasie nie było w Przedborzu, nawet w Polsce, i nie mógł wydać takiego rozkazu.

Potem można im było zadawać pytania. W tej części również chętnych nie brakowało. I widać było, że emocje są bardzo silne, różne w zależności od tego, jakie zdanie na temat tego, kto jest odpowiedzialny za mord, ma osoba zadająca pytanie.