Zabawy, ćwiczenia, pogadanki: Obchody Światowego Dnia Czerwonego Krzyża

Dział: Imprezy
08/05/2019 - 11:15

W Powiatowej Hali Sportowej do godz. 12 trwają VIII Powiatowe Obchody Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Dlaczego akurat dzisiaj? Ponieważ 8 maja to dzień urodzin twórcy Czerwonego Krzyża i jednego z dwóch pierwszych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, Szwajcara Henriego Duanta. W 1948 r. dzień ten ustanowiono wspólnym świętem dla wszystkich stowarzyszeń CK. Od 1984 roku obchodzony jest jako Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyc.

Dzieci wraz ze swoimi opiekunkami przybyli bardzo licznie. Oczywiście wszyscy ubrani na czerwono. Na samym początku ustawiono żywy czerwony krzyż - symbol stowarzyszenia, które obchodzi swoje święto na całym świecie. To już szósta tego typu inicjatywa. Na przybyłych czekało wiele atrakcji. Policja prezentowała najmłodszym swój sprzęt i opowiadała o tajnikach pracy. Straż Pożarna uczyła, jak poprawnie wykonać pierwszą pomoc. Młodzież ze Szkolnych Kół PCK malowała twarze maluchom, przeprowadzała konkursy plastyczne. Dla miłośników sportów przeprowadzono liczne konkurencje w dyscyplinach sportowych. A na osłodzenie czasu była wata cukrowa oraz popcorn.

- Nasza obecność tutaj, podczas obchodów 8 maja, to przede wszystkim dowód na to, że Polski Czerwony Krzyż w Radomsku funkcjonuje. Koła w szkołach są aktywne i mimo że dziś mamy dzień wolny od zajęć to młodzież jest i robi rzeczy w imię czegoś a nie za coś. To jest jedna z ważniejszych idei czerwonokrzyskich. Bo dziś PCK to nie tylko działania charytatywne ale też szeroka działalność ideowa, kulturowa i społeczna, która cały czas się rozszerza. Cieszę się, że w mojej szkole uczniowie aktywnie w tym kierunku działają -  mówi opiekun szkolnego koła PCK w ZSP nr 1 Renata Koniarska