Z pół miliona na walkę ze smogiem miasto wydało 217 tys. zł

Dział: Aktualności
16/11/2020 - 12:40
Do poniedziałku 16 listopada Urząd Miasta na walkę z zanieczyszczonym powietrzem, czyli wymianę kopciuchów na bardziej ekologiczne źródła ciepła, wydał dokładnie 217.832,63 zł. To 40 zakończonych i rozliczonych inwestycji. W budżecie na 2020 rok zapisano 500 tys.

Jak informuje UM do tej pory podpisano 88 umów na wymianę pieców, a prawie połowa tych inwestycji została już już zrealizowana i rozliczona.

Nabór wniosków o dofinansowanie wymiany pieca rozpoczął się 17 czerwca. Deklaracje złożyły 102 osoby. Były one weryfikowane, ostatecznie umowy z podpisało 88 właścicieli posesji.

 dron smogowy

Radomsko znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast nie tylko w Polsce, ale i Europie. Powiatowy radny Marek Rzasąwski zaproponował, żeby powiat i miasto kupiły wspólnie drona do badania zawartości dymu z kominów. Do zakupu ostatecznie nie doszło.

Tak to wygląda w liczbach: węgiel na ekogroszek - piec 5 klasy - 17 szt. (15 zrealizowano), węgiel na olej opałowy - 1 szt . (1 zrealizowano), węgiel na sieć ciepłowniczą - 3 szt., węgiel na pompę ciepła - 3 szt. (2 zrealizowano), węgiel na kocioł na biomasę - 2 szt. (2 zrealizowano), węgiel na gaz ziemny - 58 szt. (20 zrealizowano), węgiel na gaz ciekły - 3 szt.

Maksymalna kwota dofinansowania to 6 tys. zł (gaz, pellet, pompa ciepła) i 4,5 tys zł do wymiany na piec 5 klasy z certyfikatem ECODESIGN na ekogroszek.

[CZYTAJ] Podpalacz w Brudzicach. Dwa kolejne pożary. W niedzielę paliła się stodoła i gałęzie

Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami pomagają też w wypełnianiu wniosków na wymianę starych źródeł ciepła w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”.