Wystawa "Świat zmysłów" tylko dla osób od 5 do 105 lat

Dział: Imprezy
04/03/2020 - 11:51

Świat zmysłów” to nadzwyczajna i uniwersalna wystawa. Od niemal 15 lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem i wreszcie trafiła do Radomska.

„Świat zmysłów” to nadzwyczajna i uniwersalna wystawa. Od niemal 15 lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem i wreszcie trafiła do Radomska.

Została przed laty stworzona na Uniwersytecie Jagiellońskim. I rozpoczęła podróż po różnych zakątkach kraju. Teraz można ją oglądać w Muzeum Regionalnym. Przeznaczona jest dla osób od 5 do 105 lat. Składa się na nią ponad 30 stanowisk interaktywnych. Każde z nich służy do poznania różnych właściwości zmysłów. Czy to dla wyjaśnienia, jak one działają, czy pokazania ich wzajemnej współpracy. - Niektóre stanowiska dają nam wiedzę, dlaczego zmysły działają tak, a nie inaczej. Inne uświadamiają efekt iluzji - wyjaśnia kustosz wystawy Marcin Banaś z muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wystawa podzielona została na trzy części. Pierwsza wyjaśnia działanie zmysłów, druga „mono - stereo”, wyjaśniająca dlaczego mamy dwoje oczu i uszu, oraz trzecia, pokazująca, jak zmysły można oszukać. Każdy z „eksponatów” posiada instrukcję. Nie zawsze jest potrzebna. Sam eksperyment jest w stanie pokazać każdemu logikę zjawiska lub zachęcić do dalszych poszukiwań. I tak na przykład doświadczenie pewnych zapachów, które znamy z życia uzmysławia, że ich pomieszanie daje niezwykły efekt, gdyż … tworzy zapach, którego nie znamy. Zainteresowaniem cieszą się stanowiska obrazujące, jak zmysły wprowadzają nas w błąd albo to my je oszukujemy. Wystawę można zwiedzać do końca marca.