Wyręby lasów: Tną więcej czy tyle samo, co kiedyś? „Wszystko zgodnie z planem"

Dział: Treść płatna
07/04/2021 - 18:29

Wycinają!? Tną na potęgę!? Niszczą lasy!? Wystarczy, żeby ktoś poszedł na wycieczkę do któregoś z podradomszczańskich laśów, by uderzyć w ten ton. A jak jest naprawdę? Leśnicy wycinają więcej niż wcześniej? Sprawdzamy

Katarzyna Snochowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zacznijmy od twardych liczb. Powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha. Na jednego mieszkańca przypada średnio 0,24 ha. Lesistość kraju sięga 29,6 proc. powierzchni. Zasobem leśnym o wielkości około 7,3 mln ha zarządzają - w imieniu skarbu państwa - Lasy Państwowe. Podstawową jednostką organizacyjną jest nadleśnictwo, a jej kierownikiem - nadleśniczy. On odpowiada za gospodarkę leśną na podległym mu obszarze.

- Po to dbamy o lasy od ponad stu lat, żeby były zdrowsze i zasobniejsze. Tak jak rolnik dba o gospodarstwo, aby zwiększyć swoją produkcję, tak my dbamy o lasy - mówi Piotr Szymocha, zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Radomsko.

Żadna

Pozostało 90 % tekstu
Jesteśmy najbardziej radomszczańscy na świecie

Czytaj Gazetę Radomszczańską gdziekolwiek jesteś