Uczniowie Elektryka spotkali się z ginekologiem Mirosławem Kempą. Wybierz życie!

Dział: Aktualności
09/06/2021 - 07:50
Głównym tematem spotkania uczniów z lekarzem była szeroko pojęta profilaktyka raka szyjki macicy.

- W dobie pandemii koronawirusa dominuje jedna choroba, Covid-19, i to jej poświęca się najwięcej miejsca i czasu, zapominając o równie ważnych i niebezpiecznych innych

schorzeniach - mówi Aneta Jędrzejczyk, nauczyciel w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych.

Pedagog Monika Kowalska i Joanna Kurzelewska zorganizowały spotkanie dotyczące zapobiegania zarażenia wirusem HPV, który wywołuje raka szyjki macicy. To drugi po raku piersi, najczęściej występujący u kobiet nowotwór złośliwy.

- Przede wszystkim zależało nam na zdobyciu przez młodzież rzetelnych informacji na temat tej choroby, uświadomieniu znaczenia problemu oraz zachęceniu młodych ludzi do podjęcia działań profilaktycznych w swojej rodzinie i środowisku - podkreśla Joanna Kurzelewska.

[CZYTAJ] [Dzienniczek pani Dany] „Więcej luzu, drodzy seniorzy". Co usłyszałam w kolejce

spotkanie z ginekologiem 2 small

(Fot. ZSEE Radomsko)

- Badania profilaktyczne są niezmiernie ważne, mogą skutecznie zapobiec tej chorobie. Mamy podwójną broń, szczepienia profilaktyczne na HPV oraz badania cytologiczne.

Cytologia trwa 5 minut, a ratuje życie - mówił Mirosław Kempa. I zwracał uwagę na objawy zakażenia wirusem, ryzykowne zachowania sprzyjające zarażeniu czy etapy rozwoju choroby. - Takie spotkania mają ogromne znaczenie, ponieważ bezpośredni przekaz nie zastąpi nigdy tekstu pisanego, czytanego. Istnieje możliwość zadawania pytań lekarzowi, osobie znającej problem od podszewki nie tylko z teoretycznego, ale i praktycznego punktu widzenia.

- Dla nas dziewczyn było to bardzo wartościowe spotkanie. Uświadomiło potrzebę regularnego badania się, aby zapobiegać późniejszym chorobom i móc w porę zareagować - ocenia spotkanie uczennica Kinga Frymus.

W Polsce co roku na raka szyjki macicy umiera 2 tysiące kobiet. Wczesne wykrycie daje szansę skutecznego wyleczenia. Więcej informacji na stronie www.pierwszykrok.edu.pl.

Slider