×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 397.

[WIDEO] PiS mówi: pieniądze na nasze programy są. A emeryci nas chwalą

Dział: Aktualności
06/03/2019 - 17:20

Media

Dzisiaj w biurze poseł Anny Milczanowskiej odbyła sie konferencja prasowa PIS-u. Obecni byli poseł Milczanowska, radni Małgorzata Lewandowska i Andrzej Kucharski.  Na konferencję zaproszono Helenę Rak ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów, a także dzieci. W ten sposób politycy chcieli pokazać, że te grupy społeczne nie są im obce. Tematem konferencji była mapa drogowa programu Piątka PiS-u.

Już obowiązuje program Mama+, czyli emerytury dla matek, które urodziły i wychowały czwórkę lub więcej dzieci. Pieniądze są dla kobiet, które miały mało lat pracy lub nie wypracowały ich w ogóle. Można składać wnioski do ZUS-u.

W życie wchodzi fundusz dróg samorządowych. Już niedługo samorządy otrzymają kryteria, a posłowie podejmą pracę nad rozdysponowaniem funduszu. Do 8 kwietnia będzie można składać wnioski do wojewody.

Od 1 lipca bez względu na kryterium dochodowe rodziny otrzymają 500 złotych na pierwsze dziecko. Także osoby samotnie wychowujące dziecko. Roczny koszt programu to 18,5 mld złotych.

Młodzi do 26. roku życia, pracownicy mający umowę o pracę lub umowę zlecenie, będą zwolnieni z podatków. Ich PIT będzie zerowy, a miesięcznie to 200-300 zł do pensji. Nie dotyczy to przedsiębiorców. Program wejdzie w życie 1 października. Będzie też obniżenie kosztów pracy, czylizmniejszenie PIT z 18 do 17 proc.. Programy się nie wykluczają.

P1230242

P1230232

Na spotkaniu była także przedstawicielka seniorów. Dziękowała i podkreślała, że teraz emeryci są docenianie przez rząd. Dodatkowe 1100 zł rocznie wypłacone w maju to spory zastrzyk dla emerytów i rencistów. Roczny koszt to 9-10 mld złotych. Dodatkowe pieniądze należą się także osobom pobierającym emerytury cząstkowe.

Planowane jest przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych. Pieniądze będą szły przez powiaty, które mają organizować przetargi na przewozy lokalne. Roczny koszt 800 mln zł. 

Skąd PiS weźmie pieniądze na realizację tych planów? Zmniejszenie luki VAT ma przynieść 4-6 mld. Niższe podatki od pracy, CIT, mały ZUS, program "Polska bezgotówkowa" przyniosą 14-24 mld. Uszczelnienie NFZ (e-recepty, e-zwolnienia) to 1-2 mld złotych. Uszczelnienie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych 2-3 mld złotych. PiS podkreśla, że pieniądze na sfinansowanie programu są, a nowelizacja budżetu nie będzie potrzebna.

Poruszono także temat kina Kinema. Dopóki nie będzie woli ze strony właścicieli, nic nie można zrobić - można było usłyszeć w biurze poseł Milczanowskiej. Politycy mają nadzieję, że obiekt zostanie przekazany miastu.