W Radomsku nie zaszczepisz dziecka przeciw covid. Szczepionki są, terminów brak

Dział: Aktualności
22/07/2021 - 09:55

Każdego dnia politycy i media alarmują o spadającej liczbie osób chętnych do szczepienia przeciw covid. Zachętą dla zaszczepionych ma być loteria szczepionkowa. Na świecie szaleje delta, która zbiera żniwo właśnie wśród najmłodszych. Jednak tych w Radomsku nie można zaszczepić. Choć są szczepionki.  

Skontaktował się nami Czytelnik, skonfudowany, że nie może zerejestrować na szczepienie swojego dziecka. Zależy mu na bezpieczeństwie pociechy. Zadzwnił na 989, infolinię dedykowaną rejestracji na szczepienia. Co usłyszał? Że w Radomsku w ogóle nie ma terminów. W najbliższej okolicy też nie. Może wybrać się do Kobiel Wielkich lub Rędzin. Tam zaszczepią jego dziecko. Czyli to, co jest możliwe gdzieś w gminach, nierealne jest w prawie pięćdziesięciotysięcznym mieście. Sprawdziliśmy. Rzeczywiście, w Radomsku to niemożliwe.  

[CZYTAJ]  Nastolatka z placówki Kamil w ciąży. Prokurator bada, czy miała mniej niż 15 lat

Zadzwoniliśmy na infolinię.

- Tak, chcę zaszczepić swoje dziecko. Już podaję numer PESEL. Gdzie? W Radomsku. Jak to nie ma? Przecież starsze dziecko zarejestrowało się na przyszły tydzień w punkcie na Piastowskiej! W najbliższej okolicy? Podaję kod pocztowy. Gmina Gidle na 3 sierpnia? Dziękuję, poczekam. 

Okazuje się, że w Radomsku nie jest realne zaszczepienie dziecka w wieku do 18 lat. Ani w przyszłym, ani w kolejnych tygodniach. Czemu? Bo w przypadku dziecka poniżej 18 roku życia podczas szczepienia obecny musi być lekarz. Najwidoczniej w Radomsku ich nie ma. 

Jesienią dzieci powinny wrócić do szkół. Czy tak się stanie, zależy właśnie od poziomu wyszczepienia także tej grupy - najmłodszych. W pierwszym etapie szczepień najważniejsze wydawało się zaszczepienie nauczycieli, bo specyfika pracy, bo w grupie, bo bezpieczeństwo dzieci i rodzin. W czerwcu ruszyła rejestracja na szczepienia nastolatków poniżej 18 r.ż. We wrześniu mają się rozpocząć szczepienia dzieci poniżej 12 r. ż. Ale czy jest to realne, skoro obecnie problemem jest znalezienie terminu w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. 

szczepienie

Slider