[W najnowszej GR] Radny Lisowski szczerze o relacjach kościoła z samorządem

Dział: Aktualności
09/09/2020 - 18:36

„Działalność kościoła od zawsze opiera się na strachu. Strachu przed śmiercią czy nieudzieleniem sakramentu. Nie czuję się związany z kościołem, nie widzę żadnych pożytków z religii. Nie jestem odosobniony, wielu radomszczan ma taką opinię. Wiem, że mój głos jest także ich głosem. Głosowałem przeciwko bonifikacie dla parafii św. Lamberta na zakup działki pod powiększenie cmentarza, bo to nie ma żadnego uzasadnienia. Kościół zawsze mówi, że nie chodzi o pieniądze. A często okazuje się, że jednak chodzi. Jest wielu radomszczan, którzy nie zgadzają się na przekazywanie publicznych pieniędzy kościołowi." - Radny PO Piotr Lisowski w szczerej rozmowie z Gazetą Radomszczańską opowiada i stosunkach kościoła z samorządem i religii.

O czym jeszcze piszemy?

 37 2020

Obwodnica utknęła w papierach. Teoretycznie wciąż jest szansa, że powstanie, w praktyce chyba lepiej o niej już zapomnieć. Radomszczańska obwodnica znów utknęła w odwołaniach. Najbliższy termin rozpatrzenia sprawy to 28 października. Ale nawet jeśli decyzja będzie pozytywna, nic to nie oznacza w praktyce, bo mieszkańcy pójdą do sądu. 

Liczyłem na nowoczesne podejście. Miasto ogłosiło konkurs na nowe logo i nazwę basenu. Wpłyneło 300 prac. Członek jutry Sebastian Pierzchalski twierdzi, że część z nich wyglądała „jak przygotowana przez gimnazjalistów". Jaki był ten „poziom gimnazjalistów"? Rozmawiamy z 17-letnim Filipem Ostojskim, który uczestniczył w konkursie oraz prezentujemy jego pracę. Mówi: - Dziwi mnie, że mój projekt podoba się każdemu oprócz jury, a projekty wybrane przez jury nikomu się nie podobają. Oprócz jury.

Radomka czeka na szansę. Ta inwestycja czeka na realizację od ponad dekady. Zawsze po obfitych deszczach, gdy centrum Radomska staje się wielkim basenem, temat powraca. Miasto ma gotowy projekt renaturalizacji rzeki Radomki. Ale brakuje dofinansowania.

Cztery eksmisje na krzyż. Ludzie wyobrażają sobie, że lokatorzy krzyczą, wyrywają sobie włosy, że barykadują drzwi. Tak to wygląda w telewizji. W rzeczywistości eksmisje tak nie przebiegają. W tym roku w Radomsku nie było żadnych i na razie nie będzie, bo covid. W zeszłym policjanci byli proszeni o asystę dziesięć razy. Cztery z tych próśb to pomoc przy eksmisji. Już nie na bruk, bo prawo zabrania. Z tych czterech jedna doszła do skutku.

Cichałbym, żeby na tatuaż było stać każdego. „Jak ktoś przyjdzie po Polskę Walczącą, a nie wie co to „Godzina W”, to raczej nie jest wzór dla niego. Nie robimy. To nie jest jak naklejka z czipsów. Jak ktoś będzie chodził z tatuażem do końca życia, to powinien wiedzieć, co to znaczy" Rozmawiamy z Patrykiem Sterczewskim, Rafałem Sochą i Basią Morgą o tatuowaniu i tatuowanych.

Gaz lekko odkręcony. Prezydent Ferenc trochę się wycofuje, a trochę nie. Zapowiedział, że wyda decyzję lokalizacyjną na budowę gazu na Bartodziejach na początku października, ale będzie z PSG negocjował, bo musi dbać o miejskie ulice. I namawia, żeby więcej mieszkańców deklarowało przyłączenie swoich domów do gazociągu. Mieszkańcy odpowiadają, że nie można zmusić niezdecydowanych, a brak decyzji to kolejne opóźnienia.

Nie odpuszczę. Chcą jak najszybciej skanalizować gminę. Jak każdej gminie, brakuje nam na szkolnictwo. Dokładamy ponad dwa miliony złotych.
To drażliwy temat. Jednak ani ja, ani żaden z urzędników gminy, nie jesteśmy za tym, żeby zwalniać nauczycieli, bo to nie jest rozwiązanie. Naszym zdaniem lepiej zachęcać mieszkańców, żeby się nie wyprowadzali. Wówczas nie będzie problemu szkolnictwa, bo będzie ono niezbędne. - Gazeta rozmawia z wójtem Ładzic Krzysztofem Ciupińskim

Covid panuje, dożynki blokuje. Pandemia Covid-19 popsuła już wiele planów, w różnych dziedzinach. Wśród nich jest organizacja dożynek. Takich z pompą, jak to bywało w poprzednich latach. W tym roku trzeba było inaczej

Poszukiwana żołnierzy Bitry Warszawskiej. Akcja poszukiwań trwa od maja. Andrzej Grochowalski zgromadził już bazę ponad 400 nazwisk. I liczy na więcej

Mamy pierwsze zwycięstwo. RKS wygrał z Olimpia Zambrów 2:1 a Jarosław Bąkowicz rozpoczął szóstą setkę.

Najnowsze wydanie Gazety Radomszczańskiej od czwartku w punktach sprzedaży, e-wydanie na radomszczanska.pl