Uroczystość Objawienia Pańskiego - Epifania. W tradycji znana jako święto Trzech Króli

Dział: Aktualności
06/01/2021 - 10:01
W święto Trzech Króli od kilkunastu lat organizowane są na ulicach polskich miast Orszaki Trzech Króli.Ta świecka tradycja cieszy się coraz większą popularnością. Jest jednocześnie symboliczną manifestacją przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich. Tegoroczny radomszczański Orszak przeniósł się do sieci.

Tradycją, trwającą w Polsce od kilkuset lat, jest poświęcenie w kościołach kadzidła i kredy. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi – po łacinie: “Christus mansionem benedicat”.

maxresdefault

(Szopka gidelska – Dominikanie Gidle)

 Uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami. 

[CZYTAJ] Dzięki zaangażowaniu strażaków z Krzywanic serduszko dla Franusia jest pełne

Co roku w Radomsku pojawiał się kolorowy orszak Trzech Króli. W tym roku święto obchodzone jest nietypowo: wydarzenie jest kolędowaniem online.
Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek. W tym dniu orszaki w całym kraju zmierzały także do szopek bożonarodzeniowych, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. W tym roku każdy może to zrobić indywidualnie.