Na ulicy dziura na dziurze. „Podejmiemy temat, ale sytuacja jest, jaka jest"

Dział: Aktualności
26/02/2021 - 12:26
Mieszkańcy Płoszowa narzekają na fatalny stan ulicy Brzozowej w miejscowości Blok Dobryszyce. To prostopadła do krajowej 91. Ze skrótu korzystają miejscowi. To najkrótsza droga do Radomska.

Jadąc drogą krajową od Radomska w kierunku Kamieńska, kilkaset metrów za rondem na obwodnicy, znajduje się droga gminna, zwana nieco na wyrost ulicą. O drogę tę mieszkańcy walczą od kilku lat. Zwracali się w tej sprawie do poseł Anny Milczanowskiej. Nie pomogło.

Dobryszycki odcinek od strony drogi krajowej jest obecnie praktycznie nieprzejezdny. Dziura na dziurze.  - Gmina Dobryszyce nie robi nic. To jest tragedia. I nie tylko teraz, po zimie, czy po deszczu. Wyrwa na wyrwie. Jest to droga nieoświetlona. Szkoda tu wjeżdżać samochodem. A przecież kawałek dalej od wjazdu stoją już pierwsze domy - mówi mężczyzna.

Ulicą Brzozową jeżdżą nie tylko miejscowi, z Bloku Dobryszyce i gminy Radomsko. Droga znajduje się w dwóch gmin, właśnie Dobryszyc i gminy Radomsko. Większym odcinkiem zarządzają Dobryszyce. Fragmentem od strony Płoszowa - gmina Radomsko.

- Nie będę ukrywał, że z tej drogi korzystają mieszkańcy Płoszowa, a nie Dobryszyc. Tylko, że administracyjnie należy ona w większości do gminy Dobryszyce. Na naszym odcinku ubytki staramy się naprawiać na bieżąco. Z tego, co wiem, to radni z Dobryszyc przymierzają się jakoś do tej drogi. Gmina Radomsko nie ma powodów, aby wykładać pieniądze na drogę w gminie sąsiedniej. Poza tym decyzja o tym zależy od rady gminy, a nie wójta. A przy tym wiadomo, jak ciężko spiąć finanse gminy. Każdej gminy - mówi Roman Radczyc, wójt gminy Radomsko. 

Zrzut ekranu z 2021 02 26 12 28 42

To wjazd od strony DK91. Aktualnie droga stała się praktycznie nieużyteczna, bo przejazd nią grozi zerwaniem zawieszenia. Źródło: Google Maps. Street View. 

Brzozowa, której utrzymanie należy w większości do gminy Dobryszyce, jest jedną z wielu w tym stanie na terenie administracyjnym gminy. - W całej gminie, niestety, sytuacja wygląda tragicznie na każdej drodze gruntowej. Mamy roztopy. Zrobiliśmy już przegląd dróg i mamy przygotowany plan bieżących napraw. Rozpoczną się w poniedziałek. Naprawa będzie polegała na zasypaniu powstałych dziur. W tej chwili ulica Brzozowa jest praktycznie ulicą nieprzejezdną, przyznaję - mówi Małgorzata Dzwonek, wójt gminy Dobryszyce.

Wójt widzi jednak alternatywę dla mieszkańców Płoszowa. - Są utwardzone drogi asfaltowe od ronda w kierunku Płoszowa. Zatem jeśli teraz przejazd tamtą drogą jest niemożliwy, to istnieją inne - mówi wójt Dzwonek.

[CZYTAJ] Miasto: Stary basen do likwidacji, będzie tam sala sportów walki

W Dobryszycach władze zdają sobie sprawę, że ulica wymaga naprawy.

- W sprawie tej drogi prowadzone są od jakiegoś czasu dyskusje. Powinna zostać zbudowana od nowa. Od kilku lat jest wysypywana, podnoszona, nawet przebieg tej drogi jest zupełnie inny w terenie, niż na mapach. Zdajemy sobie tego sprawę. Na najbliższej sesji podejmę temat, bo wpłynęła do nas petycja od mieszkańców. Ale wiem, jakie są realia. Pieniądze na drogi zostały już rozdysponowane w budżecie na ten rok. Być może powstaną oszczędności poprzetargowe i wówczas, jeśli dostanę akceptację radnych, to będziemy ją budować - mówi Małgorzata Dzwonek.