Ubezpieczenie tuningowanego samochodu - co warto wiedzieć?

Dział: Aktualności
16/11/2020 - 12:31
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY] Auto tuning to najprostszy sposób, aby odmienić wygląd samochodu i nadać mu sportowego zacięcia. Już drobne zmiany w nadwoziu, takie jak  przyciemnienie szyb czy zamontowanie spojlera, mogą zwiększyć atrakcyjność wizualną pojazdu. Niewiele osób jednak wie, że nawet subtelne modyfikacje, mogą wpłynąć na wysokość składki OC i AC. Planujesz przeprowadzić tunning? Zobacz, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu! Co zalicza się jako tuning samochodu?

 tuning world 2681099 1920

Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie modyfikacji w swoim pojeździe, powinieneś wiedzieć, jakie zmiany zaliczają się jako tuning samochodowy. Wbrew pozorom nawet drobne przeróbki estetyczne mogą zostać zakwalifikowane przez ubezpieczyciela jako auto tuning i powinny być zgłoszone.
Wymienia się cztery rodzaje takich modyfikacji:
* Tuning optyczny – zaliczają się do niego wszystkie zmiany, które wpłynęły na wygląd samochodu. Można tu wymienić np. przyciemnienie szyb, oklejenie karoserii folią, zamontowanie spojlera i wszelkie przeróbki blacharskie.
* Tuning mechaniczny – obejmuje zmiany, które mają za zadanie zwiększyć moc i poprawić osiągi auta. Chodzi tu o modyfikacje podwozia oraz przeróbki w obrębie układu napędowego czy silnika.
* Tuning elektroniczny – to wszystkie ingerencje w oprogramowanie, które mogą mieć wpływ na parametry techniczne auta.
* Tuning akustyczny – w jego skład wchodzi montaż sprzętu car audio oraz wprowadzenie modyfikacji, które mają poprawić jakość odbioru dźwięku.
Pamiętaj, że tuning powinien zostać przeprowadzony przez specjalistę. Wszystkie zamontowane podzespoły muszą posiadać homologację, a wprowadzone zmiany być zgodne z prawem. Samodzielna ingerencja w konstrukcję auta nie tylko może stwarzać niebezpieczeństwo na drodze, ale także skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

 

Auto tuning a polisa AC i OC
Wszystkie, nawet najdrobniejsze zmiany, powinny zostać zgłoszone do towarzystwa ubezpieczeniowego. Wówczas specjaliści dokonają oceny czy wprowadzone modyfikacje mają wpływ na wysokość polisy. Zazwyczaj dotyczy to przeróbek w obrębie silnika, które mają wpływ na parametry i moc auta. Niekiedy jednak nawet modyfikacje wizualne czy akustyczne, mogą spowodować podwyższenie składki. Do poinformowania ubezpieczyciela o zmianach jesteś zobowiązany zarówno przed zawarciem umowy, jak i
podczas jej obowiązywania. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-tuningowanego-samochodu-co-warto-wiedziec 

Należy pamiętać, że przeprowadzony tuning nie zawsze musi wiązać się z podniesieniem kosztów polisy. Jeżeli jednak do tego dojdzie, firma ubezpieczeniowa dokona rekalkulacji. Wówczas będziesz musiał dopłacić różnicę, bez konieczności zawierania nowej polisy.

 

Tuning samochodowy – jaki ma wpływ na koszt OC i AC?
Drobne modyfikacje auta zazwyczaj nie mają wpływu na wzrost składek OC. Przyciemnienie szyb, zamontowanie car audio czy sportowego spojlera nie powinny mieć bowiem znaczenia dla bezpieczeństwa jazdy. Wszystko zależy jednak od ubezpieczyciela i jego oceny. Może on uznać np. że mocny sprzęt grający i słuchanie głośnej muzyki przez kierowcę, niekorzystnie wpłynie na jego koncentrację podczas prowadzenia auta. To z kolei zwiększa ryzyko spowodowania kolizji, dlatego trzeba się liczyć z wyższym kosztem OC. Możesz to sprawdzić korzystając z kalkulatora online, w którym przeprowadzisz dobrą kalkulację OC i AC na podstawie podanych parametrów auta. Będziesz wtedy
mógł się zapoznać, ile zapłacisz za polisę w poszczególnych firmach.
Przeprowadzony tuning samochodowy prawie zawsze ma wpływ na AC. Zarówno modyfikacje optyczne, jak i mechaniczne oznaczają podniesienie składki. Dzieje się tak, gdyż dokonane przeróbki wpływają na wzrost wartości pojazdu. Im droższe auto, tym właściciel zapłaci więcej za AC. Ważne jest to, aby zbierać wszystkie rachunki i faktury za przeprowadzony tuning. W razie wystąpienia szkody objętej polisą, będzie to podstawą do wypłacenia odszkodowania zgodnie z wartością przeprowadzonych modyfikacji.