To kto kupi separator osocza? Powiat czy wojewoda? Nie dogadali się?

Dział: Aktualności
24/11/2020 - 11:31
Zarząd powiatu chciał kupić separator za ponad 70 tys. zł, poprosił o pomoc wojewodę, ale nie otrzymał oficjalnej odpowiedzi. Zdecydował, że kupi za swoje. W urzędzie wojewódzkim mówią, że przecież w starostwie wiedzieli, że województwo kupi, to po co się pospieszyli?

Informacja pierwsza: osocze ozdrowieńców pomaga leczyć pacjentów zakażonych koronawirusem. Informacja druga: ozdrowieńcy, oddawajcie i pomagajcie. Są chętni? Niestety, musicie jechać do Łodzi, w Radomsku nie ma takiego sprzętu. Informacja trzecia: zarząd uznał, że warto mieć coś takiego w czasach epidemii Covid-19 na miejscu, ale to trochę kosztuje. Ponad 70 tys. zł. Skąd wziąć? Może wojewoda pomoże, bo to ważna sprawa. Piszemy.

Pismo trafiło do wojewody, starosta Beata Pokora czekała na odpowiedź, a wczoraj na jednej z komisji radni powiedzieli, skoro nie odpisał, to trzeba kupić za swoje, takie czasy. I zagłosowali za podjęciem uchwały o zarezerwowaniu tych pieniędzy w budżecie. Jutro wszyscy radni głosowaliby jej przyjęcie. Głosowaliby, bo już wiadomo, że nie będą.

Jak mówi Gazecie starosta, dzisiaj do urzędu przyszło pismo z Łodzi - nie kupujcie, my kupimy trzy, które zostaną przekazane Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, a RCKiK jeden z nich przekaże do Radomska, do szpitala, a konkretnie punktu pobrań, który w szpitalu się znajduje. Wszyscy powinni być zadowoleni.

Krzysztof Cieciora krew

Wicewojewoda Krzysztof Ciecióra mówi, ze odda osocze natychmiast, kiedy będzie to możliwe.

W urzędzie wojewódzkim w Łodzi słyszymy: już w piątek dobrze wiedzieli, że będą pieniądze na separatory, więc nie rozumiemy, po co ta uchwała? Żeby pokazać, że mogą? Nawet jeśli nie ma oficjalnych pism, to przecież ze sobą rozmawiamy. I o tym właśnie była mowa, że nie możemy przekazać środków szpitalowi, który zgodnie z ustawą nie może przerabiać krwi, i szukamy innych prawnych rozwiązań.

Beata Pokora mówi, że owszem, w starostwie wiedzieli, ale o tym, że wojewoda szuka sposobów, a oficjalna odpowiedzieć będzie w poniedziałek. A ponieważ nie przyszła, nie można było czekać, bo przecież nie wiadomo było jak to się skończy. Po za tym nic się nie dzieje, bo nawet jeśli radni podjęliby uchwałę, to nie zostałaby ona wykonana. Umowa z RCKiK, bo to centrum zarząd powiatu chciał przekazać pieniądze wiedząc o tym, że nie może ich dać szpitalowi, nie zostałby podpisana. A skoro już wszystko wiadomo, to wprowadzi się autopoprawkę do budżetu i radni w ogóle już tą uchwałą zajmować się nie będą.

Informacja najważniejsza: separator ma być w Radomsku w przyszłym tygodniu i jeszcze w przyszłym tygodniu ma zacząć pracować. Dziennie będzie można pobrać osocze od kilku osób i musi ono jak najszybciej trafić do Łodzi.