Szpital kupi jeszcze jedną karetkę. Miasto dorzuci 200.000 zł

Dział: Aktualności
15/03/2019 - 14:05

200.000 zł. Tyle radni z Komisji ds.Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej zgodzili się dołożyć do zakupu kolejnej karetki dla Szpitala Powiatowego w Radomsku. Jednogłośnie. O pomoc proszono też innych, ale na razie bez odzewu

 karetki3

Dyrekcja radomszczańskiego szpitala przygotowuje się do świadczenia usług ratownictwa medycznego. Jest gotowa do konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Po 20 marca NFZ sprawdzi miejsca, w których miałyby stacjonować szpitalne karetki. Przypomnijmy, że dwie, zwykła i specjalistyczna, znajdą się w Radomsku, a po jednej w Żytnie, Przedborzu, Pajęcznie i Działoszynie. Szpital obsługiwałby dwa powiaty, radomszczański i pajęczański.

Zresztą już od dawna w naszym szpitalu chętnie leczą się pacjenci z okolicznych powiatów. Jak mówił podczas dzisiejszego posiedzenia komisji radny i lekarz Tadeusz Kubak, co prawda w Pajęcznie jest szpital, ale składa się tylko z dwóch oddziałów: wewnętrznego i rehabilitacji. Przyjmuje też pacjentów w ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej. - W zasadzie szpitala jako takiego tam nie ma - skomentował i dodał, że kiedyś ludzie z powiatu pajęczańskiego jeździli do Częstochowy, teraz wolą Radomsko.

Niedawno szpital kupił pięć nowoczesnych karetek, dwie już miał. Ósma ma zastąpić wysłużone mercedesy, które do szpitala trafiły w 2009, i służyły jako karetki transportowe. Ta nowa też ma pełnić przede wszystkim takie zadania. Jak powiedziała radna i dyrektor ds. technicznych w szpitalu Beata Kowalska, karetka ma kosztować ok. 400.000 zł, potem kupione zostanie do niej wyposażenie.

Dyrekcja szpitala prosiła o pomoc gminy naszego powiatu. Odpowiedział tylko burmistrz Kamieńska. Na razie nie ma pieniędzy. Może w przyszłości. Były też pisma do Pajęczna, również bez odpowiedzi.

Radni z komisji przegłosowali dzisiaj wniosek. Zwrócą się do prezydenta miasta, żeby ten przygotował apel o zaangażowanie innych samorządów w pomoc szpitalowi. Ma trafić do samorządów w naszym powiecie i powiecie pajęczańskim. Wniosek przyjęto jednogłośnie.

W najbliższą środę sesja Rady Miasta, na której wszyscy radni podejmą decyzję co do 200.000 zł pomocy od miasta w zakupie karetki. Konieczne zmiany w budżecie zostały już przez skarbnik Mariolę Wypych przygotowane.

- Chcę podziękować za dotację na zakup karetki - powiedziała Beata Kowalska i dodała, że jeśli chodzi o powrót pogotowia ratunkowego do szpitala, to jeszcze nic pewnego. - Procedura trwa.