Szkoła w Brudzicach do likwidacji, bo dwóch radnych się pomyliło?

Dział: Aktualności
27/01/2020 - 09:33

Wszystkie samorządy narzekają, że subwencja oświatowa nie wystarcza, do szkół trzeba dokładać i to z roku na rok więcej. A skoro się dokłada, to trzeba likwidować. Najpierw szkołę w Dziepółci, teraz podstawówkę w Brudzicach. Tę ostatnią nieco przez przez przypadek, choć oficjalnie nikt tego nie potwierdza.

 klasa krzesła

(fot. Pixabay)

W gminie Radomsko koalicyjni radni i wójt Roman Radczyc wątpliwości nie mają: nie stać nas na utrzymywanie szkoły, w której z roku na rok dzieci coraz mniej, a gminę kosztuje to coraz więcej. I podejmują uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły wybudowanej w czynie społecznym, jednej z najstarszych w gminie. Rodzice i nauczyciele są przeciwni, silniejszy jest jednak argument ekonomiczny. Nie spina się, winna reforma edukacji.

W ostatni piątek w Lgocie Wielkiej odbyła się sesja, podczas której głosowano podobną uchwałę dotyczącą niewielkiej podstawówki w Brudzicach. Z tym, że tu za likwidacją są radni opozycji. Są w mniejszości i pewnie nie spodziewali się, że akurat to głosowanie uda im się wygrać. Wszyscy spodziewali się wyniku 7 do 5, ale nie na korzyść opozycji. Jak można usłyszeć w kuluarach, bo dwóch radnych koalicji się… pomyliło. Była nawet mowa o reasumpcji głosowania, ale nie znaleziono nic takiego w statucie gminy, i procedura likwidacji szkoły została rozpoczęta.

Jak mówi Gazecie wójt Lgoty Jerzy Kotlewski, o pomyłce słyszał, bo różne rzeczy się opowiada, ale dla niego nie była to pomyłka, tylko normalne głosowanie, radni mają prawo wyboru i z niego zdecydowali. Nie chce tego komentować.

A co do samej szkoły w Brudzicach, to on jeszcze rok jest w stanie do niej dokładać. Zwłaszcza, że z informacji, który ma z łódzkiego Kuratorium Oświaty, kurator na likwidację nie pozwoli, więc nie ma sensu teraz tego zaczynać.

Co do oświaty w ujęciu gminnym, to dokłada do niej od dawna, co roku ponad półtora miliona. Najwięcej do szkoły w Lgocie Wielkiej. A budżet jeszcze to wytrzyma. Skoro jednak radni tak zagłosowali, to uchwała trafi do kuratorium, związków zawodowych, rodzice także o zamiarze zlikwidowania placówki zostaną poinformowani. Takie są przepisy i procedury.

Z naszych informacji, że najbliżej kolejnych likwidacji, o których samorządy mówią coraz głośniej i odważniej, jest w gminie Masłowice. Tam chodzi o dwie filie szkoły w Strzelcach Małych, w Kraszewicach i miejscowości Przerąb. Filie to zerówki i klasy I-III. Jednak tu likwidacja może nastąpić niejako naturalnie, ponieważ rodzice coraz częściej wybierają szkołę w Strzelcach, choćby ze względu na warunki.