Szczepienia w bursie. NFZ: nie rekomendujemy oczekiwania pod punktami na wolne dawki

Dział: Tylko u nas
26/04/2021 - 13:37
W piątek opisaliśmy sytuację, do której doszło po godz. 17 w punkcie szczepień masowych w bursie szkolnej przy Piastowskiej, gdzie kilka osób czekało na wolne dawki. Liczyły na to, że jeśli ktoś zrezygnuje, to dobrze, żeby się nie zmarnowały. Usłyszały, że nie ma wolnych dawek, co wywołało ich oburzenie, bo wcześniej usłyszały od dwóch kobiet, że te rezygnują. - Więc dwie dawki na pewno tego dnia zostały - mówili Gazecie zdenerwowani, że ich polowanie zakończyło się fiaskiem.

O zasady wykorzystywania niewykorzystanych dawek zapytaliśmy w łódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Okazuje się, że NFZ „polowanie” na wolne dawki pacjentom odradza.

- Zgodnie z rozporządzenie Rady Ministrów z 20 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie osób innych niż określone w ust. 1, które ukończyły 18 lat - wyjaśnia rzecznik NFZ w Łodzi Anna Leder. - Z informacji z punktów szczepień wynika, że pacjenci nie rezygnują ze szczepień bez powiadomienia punktu czy anulowania terminu w e-rejestracji lub przez infolinię, dawki są wykorzystywane - zapewnia. I dodaje: - Nie rekomendujemy oczekiwania pod punktami na wolne dawki. Punkty powinny prowadzić listy rezerwowe dla pacjentów, którzy chcieliby skorzystać z wolnych dawek i pacjentów z tych list wzywać na szczepienie.

[CZYTAJ] Przychodzę tu piąty dzień i cierpliwie czekam, a oni szczepią swoich. To obrzydliwe

 masowy punkt szczepień 2

Taka informacja pojawiła się dzisiaj w bursie szkolnej

Anna Leder zauważa, że rozporządzenie funkcjonuje od kilku dni. - Stąd może takie podejście pacjentów do tego rozwiązania.

szczepienie 2

Jak dowiedzieliśmy się w punkcie w bursie szkolnej, dzisiaj w widocznym miejscu pojawiła się informacja dla pacjentów:

„Rejestracja pacjentów na szczepienie odbywa się wyłącznie przez Infolinię numer: 989 lub przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Pacjent powinien posiadać wystawione e-skierowanie. Pacjenci przyjmowani są wyłącznie po wcześniejszej rejestracji i zgodnie z wyznaczoną godziną. Pacjenci którzy nie zostali zaszczepieni zostają wpisani na listę rezerwową i to oni w pierwszej kolejności otrzymają niewykorzystaną szczepionkę.”

Slider