Starostwo zachęca: zostaw auto w domu, pojedź na rowerze

Dział: Aktualności
15/09/2020 - 13:58

„Dzień bez Samochodu” obchodzony jest 22 września. Cała międzynarodowa kampania proekologiczna zaczyna się 16 września, Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności).

 rowery

- Z uwagi na pandemię koronawirusa Covid-19 rezygnujemy z przygotowania masowego wydarzenia promującego „Dzień bez Samochodu”, ale nie wycofujemy się z popularyzacji jego idei. Organizując event „Garnitury na rowery” zachęcamy wszystkich, zwłaszcza osoby publiczne, by w tym dniu zrezygnowali z jazdy samochodem na rzecz alternatywnego, ekologicznego środka transportu - zaprasza wicestarosta Jakub Jędrzejczak.

Dlaczego rower?

  • Korzyści dla środowiska

- brak hałasu i emisji zanieczyszczeń (zerowa emisja dwutlenku węgla, pyłów i tlenków azotu),

- chroni tereny zielone i zabytkowe budynki przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczeń.

  • Korzyści dla zdrowia

- zwiększenie siły, wytrzymałości i sprawności układu sercowo-naczyniowego – jazda na rowerze pomaga obniżyć zarówno ciśnienie krwi jak i tętno spoczynkowe.

- zrzucenie zbędnego balastu – spalamy kalorie oraz zwiększamy tempo przemiany materii,

- poprawa równowagi i koordynacji,

- poprawa stanu psychicznego – zostało udowodnione naukowo, że ćwiczenia pomagają zmniejszyć stres, poprawiają ogólne samopoczucie i zdolności umysłowe.

  • Korzyści ekonomiczne

- podróżowanie jednośladem jest tańsze niż samochodem,

- zysk dla pracodawcy – WHO (World Health Organization) szacuje, że jazda na rowerze wpływa na poprawę wydajności pracowników (od 2 do 52 %),

- oszczędność miejsc parkingowych – przyjmuje się, że na jednym miejscu parkingowym dla samochodu można przechowywać około 10 rowerów.

Bardzo ważna informacja: dla tych, którzy podejmą wyzwanie, przygotowano nagrodę. Każda mieszkaniec powiatu, który 22 września zrezygnuje z jazdy samochodem i udokumentuje swój udział w akcji, umieszczając w dyskusji pod wydarzeniem na Facebooku swoje zdjęcie z ekologicznym środkiem transportu, otrzyma pamiątkowy gadżet: 17-częściowy zestaw narzędzi rowerowych, w skład którego wchodzi wielofunkcyjne narzędzie oraz dodatkowe akcesoria (zestaw naprawczy).