Śledzie i szpilki do namiotu - czy znasz różnicę?

Dział: Aktualności
07/10/2019 - 12:29

[Artykuł sponsorowany] Porządny i dobrze rozstawiony namiot to gwarancja udanego wypadu na biwak. Pewnie wiesz o tym, zwłaszcza jeśli miałeś problemy z namiotem, który chwiał się przy podmuchach wiatru i przeciekał. Może zastanawiałeś się wtedy, co jest nie tak i wielokrotnie poprawiałeś śledzie. To dobry trop – bo jeden z podstawowych elementów decydujących o stabilności namiotu to śledzie. Ale zaraz... Czy aby na pewno śledzie? A może szpilki? Co utrzymuje Twój namiot? Zapoznaj się z naszym artykułem, a wszelkie Twoje wątpliwości zostaną rozwiane.

 namiot 2

Dzięki czemu Twój namiot stoi stabilnie?

Namioty turystyczne są projektowane tak, aby ich poszczególne elementy razem zapewniały stabilność namiotowi. Gdyby nie one, przy bardzo mocnym podmuchu wiatru, namiot mógłby nawet wzbić się w powietrze. Na szczęście producenci wiedzą, w co wyposażyć namiot, by spokojnie przetrwał największą wichurę. Mocny stelaż, dobrze naciagnięty tropik (wierzchnia warstwa namiotu) z wytrzymałego materiału i czasem dodatkowo maszt zagwarantują Ci komfort w czasie niepogody. Natomiast za zabezpieczenie całości odpowiadają szpilki lub śledzie – to dzięki nim przytwierdzisz do ziemi podłogę, tropik i odciągi – sznurki o regulowanej długości, które po naciągnięciu także przymocowuje się do podłoża, by namiot stał nieporuszony. Jak sam widzisz, te wszystkie elementy współgrają, aby Twój namiot turystyczny był stabilny, ale bez tego jednego – szpilek lub śledzi – na nic się zda ta cała konstrukcja, bo musi być dobrze przytwierdzona.

 

Szpilki

Choć pewnie nie raz nazwałeś je śledziami, to najprawdopodobniej posługiwałeś się przy rozbijaniu namiotu właśnie nimi. Producenci najczęściej dodają do namiotów właśnie szpilki. To podłużne, cienkie pręty o długości ok. 20 cm z zakrzywieniem w kształcie odwróconej litery U lub L na końcu. Dają się precyzyjnie wbić w konkretny punkt w ziemi i nie potrzeba przy tym dużej siły. Występują szpilki stalowe, które są bardzo wytrzymałe i trudne do zgięcia, oraz aluminiowe, które z kolei świetnie sprawdzają się w przypadku wędrowców. Są mianowicie bardzo lekkie i nie dodają wiele ciężaru namiotowi niesionemu w plecaku. Oprócz tego cechują się niezwykłą odpornością na korozję. Przy wbijaniu szpilek w ziemię przydaje się odpowiednia doza ostrożności. Jeśli włożymy za dużo siły lub będziemy chcieli je wbić w nieodpowiednim miejscu mogą ulec pogięciu lub zniszczeniu (szczególnie te aluminiowe). Nie powinno się to jednak zdarzyć, jeśli będziemy działać umiejętnie. Pamiętaj, szpilki wbijaj pod kątem prostym względem odciągów. Wtedy

Twój namiot będzie stał stabilnie. Szpilki niestety należą do najczęściej gubionych elementów namiotu. Na szczęście można swobodnie dokupić dowolną ich ilość w każdym dobrym sklepie stacjonarnym czy internetowym.

 

Śledzie

Śledzi z kolei używa się dużo rzadziej, tylko w przypadku namiotów wojskowych czy bardzo dużych namiotów harcerskich. Są masywne, szersze niż szpilki, spłaszczone, a na końcu – podobnie jak szpilki – zakrzywione. Mają większą powierzchnię i przetrzymują duże obciążenia. Dlatego są również cięższe niż szpilki. We wbijanie śledzia należy włożyć więcej energii i użyć na przykład młotka, ale za to nie ma ryzyka, że śledź zegnie się czy przekrzywi. Nie zmieni też swojego położenia w ziemi pod wpływem wiatru czy uderzenia. Wprawdzie trudno umieścić je w twardym podłożu i niełatwo wyjąć, ale za to przetrwają wszystko. Przy standardowych namiotach nie ma jednak potrzeby ich stosowania, ponieważ wystarczająco dobrze radzą sobie tam ich mniejsze odpowiedniki – szpilki.

 

Wyruszaj na biwak

Pewnie już wiesz, że Twój namiot najprawdopodobniej jest wyposażony w szpilki. Bez względu jednak na to, czy będziesz go rozstawiać przy użyciu szpilek czy śledzi, nie zapomnij o ostrożności, wbijaniu ich pod kątem
prostym do odciągów i odpowiednim naciągnięciu tropika i wszystkich linek. A teraz… wyruszaj na biwak! Z tą wiedzą żadne warunki Ci niestraszne!