"Skarby powiatu radomszczańskiego" w Bibliotece Pedagogicznej

Dział: Imprezy
04/03/2020 - 11:37

W promocję powiatu radomszczańskiego zaangażowały się dzieci i młodzież. Z inicjatywy Biblioteki Pedagogicznej odbył się konkurs pod tytułem „Skarby powiatu radomszczańskiego”.

Dzieci ze szkół podstawowych stworzyły prace plastyczne przedstawiające zabytki kultury materialnej i ciekawe miejsca powiatu, które warto poznać. Nadesłano 226 prac w różnych technikach. W kategorii klas II-III pierwsze miejsce przypadło Julii Zarembie (PSP w Płoszowie), drugie Adriannie Kossowskiej (PSP w Brudzicach ) i trzecie Milenie Mrozińskiej (PSP nr 7 w Radomsku). W kategorii klas IV-VI na pierwszym miejscu stanęła Kinga Koch (PSP w Gidlach), drugie miejsce zajęła Julia Kaźmierczak (PSP nr 7 w Radomsku) i trzecie Jacek Szymański (PSP w Lgocie Wielkiej). Natomiast dzieci z ostatnich klas podstawówki wzięły udział w teście wiedzy. Tu zwyciężyła Julia Sokołowska (PSP nr 6 w Radomsku) ex aequo z Dawidem Zborowskim (PSP w Brudzicach). Drugiego miejsca nie przyznano. Na trzecim stopniu podium stanął Kacper Woszczyk (PSP w Brudzicach).

- Ten konkurs ma na celu promować powiat radomszczański i zabytki, ale też ciekawe miejsca, które nie są jeszcze miejscami historycznymi. Były na przykład prace, które pokazywały „mój widok z okna” - mówi Joanna Woźniak, Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Radomsku. Placówka dysponuje książkami o tematyce regionalnej, w tym m.in. „Zeszytami Radomszczańskimi”, które są znakomitym źródłem wiedzy o powiecie. - Dzięki udziałowi w konkursie dzieci i młodzież miały okazję zainteresować się otoczeniem, poznać historię lokalną i dorobek kulturowy regionu. Test obejmował wszystkie gminy, każdej z nich zostało poświęcone jedno pytanie. Pozostałe dotyczyły powiatu.