Sanepid apeluje: maseczki i rękawiczki wyrzucajcie do kosza

Dział: Aktualności
21/05/2020 - 13:23

Radomszczańska Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna: epidemia koronawirusa drastycznie zwiększyła popyt na jednorazowe środki ochrony osobistej takie jak maski zasłaniające twarz i rękawiczki ochronne. To oznacza rosnący problem a efekt tego jest widoczny w otoczeniu koszy na śmieci albo na chodnikach, czyli dochodzi do zanieczyszczania przestrzeni publicznych.

 face mask 4890115 1280

(fot. Pixabay)

Mówiąc inaczej, śmiecimy. A maseczki i rękawiczki, które nie trafiają do koszy, widać coraz wyraźniej przed sklepami i na osiedlach, co stwarza bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. A takie odpady powinny być utylizowane.

- Zgodnie z wytycznymi Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego, jeśli jesteśmy osobami zdrowymi i korzystamy ze środków zapobiegawczych, tj. maseczek i rękawiczek ochronnych np. w miejscu pracy, w komunikacji miejskiej, podczas zakupów w celu minimalizacji ryzyka zakażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, zużyte jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne wyrzucamy do pojemnika lub worka na odpady zmieszane. Zanim wrzucimy je do pojemnika lub worka, powinny być

dodatkowo zebrane w jeden worek. Te zalecenia dotyczą również osób zdrowych, które przebywają w kwarantannie domowej, np. ze względu na powrót do kraju - przypomina Sanepid.