Samorządy bliskich gmin, łączcie się! „Chcecie pieniędzy, to ze sobą współpracujcie"

Dział: Treść płatna
21/07/2021 - 19:20
Do tej pory było jak w przysłowiu: każdy samorząd sobie rzepkę skrobie. Może się to zmienić. Jeśli samorządy zauważą, że mogą mieć wspólny transport, politykę przestrzenną czy oświatową, to zaczną rozmawiać ze sobą. Bo samorządy powinny wspólnie funkcjonować poza podziałami administracyjnymi. Wtedy łatwiej rozwiązywać problemy. Na przykład komunikacyjne. Pomóc ma w tym MOF
Katarzyna Snochowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

W ubiegłym tygodniu w urzędzie miasta spotkali się wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego i Bełchatowa. To samorządy wchodzące w skład projektu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF). To dodatkowa możliwość pozyskania pieniędzy unijnych.

Co to jest MOF?

Pomysł pojawił się kilka lat temu w Unii Europejskiej. Chodzi w nim o integrację obszarów zurbanizowanych. Granice administracyjne są umowne, wiele gmin położonych jest w pobliżu większych ośrodków. Mieszkam w gminie A, pracuję i spędzam czas w mieście B.

Aby zwiększyć integrację Unia utworzyła fundusze ZIT, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

- ZIT to fundusz finansowy, finansuje wspólne przedsięwzięcia samorządów. Krótko mówiąc: chcesz dostać pieniądze na rozwój, zintegruj się i te pieniądze otrzymasz - mówi dr

Pozostało 90 % tekstu
Jesteśmy najbardziej radomszczańscy na świecie

Czytaj Gazetę Radomszczańską gdziekolwiek jesteś