Rzeź drzew przy św. Rozalii. Jedni chcą, inni nie, pozostałych to nie obchodzi

Dział: Aktualności
09/01/2020 - 13:31

Remont ul. św. Rozalii to wyrok na rosnące przy tej ulicy drzewa. Wszystkie. Wykonawca już otrzymał dokumentację, do rzezi na 82 drzewach może przystąpić w każdej chwili. Jedni mieszkańcy ją popierają, inni są przeciwni, są też i tacy, których to zupełnie nie obchodzi.

 drzewa Rozalka

Modernizacja zakłada wykonanie nowej infrastruktury podziemnej, nawierzchni jezdni i ścieżki rowerowej, co będzie wymagało usunięcia istniejącego w tym obszarze drzewostanu. Całego. Czy to właściwa decyzja? Pytamy mieszkańców.

Większość, których spotkaliśmy dzisiaj, na pytanie czy cieszą się już na myśl o nowym chodniku i zgadzają na usunięcie części drzew. - Tam z przodu już są poznaczone drzewa. Tu ten chodnik będzie poszerzany, bo chcą robić ścieżkę rowerową, ale ja nie wiem, czemu przeszkadzają im te drzewa - mówi pan Remigiusz. W podobnym tonie wypowiada się młoda mama, Patrycja: - Nie słyszałam, że wszystkie mają wyciąć, bo jednak z nimi to zawsze ten cień jest. Lepiej by było, jakby część została.

Kilkadziesiąt metrów dalej pani Marzena, która bardzo się spieszy do lekarza, ale przystaje na chwilę. Nawet nie tak bardzo interesuje ją remont, co właśnie planowana wycinka.

- Powiem pani, że nawet latem to ja mam taka ciemnicę, bo akurat nad moim oknem… Tu wszędzie jest powycinane, a u mnie nawet nie skracali. Może niech wszystkich nie wytną, ale tutaj tak - wskazuje, które drzewa jej zdaniem powinny zniknąć.

Niektórzy z myślą o konieczności usunięcia drzew zdążyli się już pogodzić. - Jeśli będzie poszerzana ulica, to muszą drzewa wyciąć. Nie ma rady, muszą sobie z tym jakoś poradzić - mówi pan Tadeusz jest dobrej myśli.

Na planach, które otrzymał wykonawca, zaznaczono 82 drzewa. Do wycinki. Na drzewach widać już odpowiednie oznakowanie. Jak mówi dendrolog Ernest Rudnicki, który zna stan drzew przy Rozalce i określa je na bardzo dobry, części drzew wskazanych do wycinki nie ma. Nie zostało to uwzględnione w dokumentacji, ale kilka usunięto już dawno.

W zamian za te, które jeszcze przy św. Rozalii rosną, mają pojawić się graby. Karłowate. Dokładnie 58.