Ruszyły kwalifikacje wojskowe. Kwalifikanci stawiają się w starostwie

Dział: Aktualności
12/02/2019 - 14:56

W poniedziałek 11 lutego rozpoczęła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Mężczyźni urodzeni w 2000 roku stawiają się w Starostwie Powiatowym.

IMG 2808

W ciągu dwóch najbliższych miesięcy przed Powiatową Komisją Lekarską, która przydziela kategorię wojskową, stanie ponad 700 osób. Głównie mężczyźni urodzeni w 2000 roku. W 2018 roku na terenie powiatu radomszczańskiego kwalifikacją wojskową objęto: 658 - mężczyzn z rocznika 2000, 33 - z roczników starszych oraz 23 kobiety.

Osoby kwalifikowane stają przed komisją lekarską i przechodzą szereg badań. Te zaczynają się od badania ciśnienia krwi, sprawdzana jest waga i wzrost. Następnie lekarz bada wzrok i słuch. Oprócz tego komisja sprawdza wady postawy i budowy ciała. Podczas komisji rekrut jest tylko w bieliźnie. Tatuaże nie są przeszkodą, o ile nie wystają spod munduru. W Polsce mamy cztery kategorie wojskowe. Od A do E.

Na komisję musi zgłosić się każdy zobowiązany, niezależnie od tego czy otrzymał odpowiednie zawiadomienie. Taka informacja zawsze jest ogłaszana publicznie. Jeśli osoba z poważnych przyczyn nie może się stawić w określonym terminie, musi to zgłosić wcześniej odpowiednim służbom. Niestawiennictwo grozi karą grzywny.