Rozpoczynają się testy na koronwirusa dla nauczycieli szkół podstawowych z powiatu

Dział: Aktualności
11/01/2021 - 08:57
Pierwsi nauczyciele poddadzą się testom na koronawirusa. Pobranie wymazów będzie przeprowadzane w punkcie Drive Thru przy Szpitalu Powiatowym w Radomsku w dniach od 11 do 15 stycznia. 

Ministerstwo Zdrowia w ramach przygotowania nauczycieli na powrót uczniów klas I - III zorganizowało akcję testów przesiewowych dla nauczycieli. Polega ono na pobraniu wymazu i wykonaniu analizy próbki pod kątem koronawirusa. 

Badanie jest dobrowone i bezpłatne. Zgłosić się na nie mogli nauczyciele pierwszych klas szkoły podstawowej oraz pozostali pracownicy szkoły, jak na przykład obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

choroby zakazne AdobeStock 208833901 z

Badania będą wykonywane za pomocą testu PCR, a wyniki będą dostępne najpóźniej 17 stycznia w niedzielę na Internetowym Koncie Pacjenta.

Radomszczański Sanpeid, jako odpowiedzialny za organizację i kooordynację akcji, ustalił harmonogram dla personelu  poszczególnych szkół. W pierwszej kolejności zostaną poddani testom pracownicy szkół z Radomska oraz jednej szkoły z Ciężkowic. W pozostałych dniach do punktu będą się zgłaszać chętni z powiatu. Łącznie jest to liczba 449 osób z powiatu. 

Do testów zgłosiły się 42 szkoły podstawowe na istniejące 46 w całym powiecie.

- W ostatnich dniach, mimo że listy zostały zamknięte, a osoby, które się zadeklarowały do systemu  mają wystawione skierowania, to dzwonią do nas osoby i mówią, że jednak się rozmyśliły. Że nie wezmą udziału w badaniu. Na to, kto wykona sobie test, nie mamy wpływu - mówi Mariola Jabłońska z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Radomsku. 

Testowany będzie także personel pedagogiczny i pracownicy obsługi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Radomska. Tam 31 osób zadeklarowało chęć wykonania testu. Zatem łącznie 480 osób zadeklarowało chęć poddania się badaniu. Jaki będzie bilans, to się dopiero okaże. 

[CZYTAJ] Szczepionkowe fejk niusy: sprawdź, co jest kłamstwem i jak tobą manipulują